futbolterimleri.gen.tr
futbol terimleri

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletisim

Pas

Antrenör

Antrenör, Gerekli olan bilgiyi bilim eşliğinde sporcunun başarısı için kullanan daha sonra bu bilgileri spor becerileri ve stratejiyle birlikte birleştiren ve farklı mizaçlara sahip olan insanlara uygulayan kişidir. Atlet yüzücü boksör ve benzeri sporları ve spor takımlarının yapmış olduğu çalışmalarla yarışmalar yada karşılaşmalar hazırlayan kişilerdir. Antrenör aynı zamanda sporcuları yetiştiren kişi olarak tanımlanmaktadır. Antrenör sporun en önemli kişiliğidir. Antrenöre ne kadar kaynak sağlanırsa ve ne kadar iyi eğitirse, yetiştiriciliği sporcularda buna göre, spor performansında antrenörün eğitimi oldukça önemli olur.

Antrenör Kişilik Özellikleri 

Sporcunun yada takımın başarılı olmasında antrenörün kişiliği büyük önem taşımaktadır. Spor bilimine dayalı antrenmanlarla sporcuyu müsabakalara ve yarışmalara hazırlayıp, yönlendiren üstün mesleki niteliklere sahip bir antrenör sporcuyu sürekli olan ve bilinçli olarak elde edilen başarılara ulaştırır.

Antrenörün temel bazı kişilik özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Spor Bilgisi: Antrenör konusunda bilgi ve yeniliye açık olmalıdır. Sporcunun antrenörün vermiş olduğu bilgiden emin olması gerekir. Antrenör ilgilendiği spor dalının kurallarını, tekniğini ve takdifinin gerekli olduğu bilgiye sahip olmak zorundadır.
 • İlgi Düzeyi: Sporculara aylım yapmadan yeterli ilgiyi göstermelidir. Sürekli bir şekilde ilerlemeleri ve gelişmeleri izlemeye açık olmalıdır.
 • Ayrılabilme Özelliği: Antrenör sporcularını yeteneklerine göre yetiştirmeli ayrıntılı olarak görebilmeli ve değerlendirmelidir.
 • Örnek Olma: Antrenör tutum ve özellikleriyle sporcuya örnek olmalıdır.
 • Olgunluk:  Antrenör, sporcularının kusurlarıyla ve zayıf yönleriyle alay konusu yapmadan yerinde ve yapıcı olarak düzeltme yoluna gitmeli, hoş görülü olmalıdır.
 • Değişebilirlik: Antrenörün gerek dünya görüsü, gerekse spor kültürü yeni bilgilere açık olmalıdır. Alanında en son gelişmeleri her an takip edebilmelidir.
 • Zeka: Bir antrenörün meraklı olan, yaratıcı olan fikirlere açık olan bir kişilikte olması gerekmektedir. Spor zekası, bilgi ve tecrübenin birikmesinin sonunda gelişir.
 • İnatçı ve ısrarlı olmak: Antrenör karşılaştığı zorluk ve hüsrana, yenilgi yaşanmasına rağmen cesaretini kırmaz. Başarıda ısrarcı olmaz. Bunların spor kariyerinde yaşanacak geçici bir deneyim olduğunun bilincinde olmalı.
 • Sabırlı Olmak: Kişisel veya grupsal gelişim uzun bir süre alır ve hatta cesaret kaybı oluşturan bir yavaşlıkta olmaktadır. Antrenör bunları bilmelidir gerçek dışında imkansız beklentiler içerisinde hayal kırıklığına uğratmadan kaçınmalıdır.
 • Kendini kontrol Edebilmeli: Antrenör özellikle müsabaka esnasında çok çabuk değişen hücumlarla kendine hakim olmalıdır.
  Antrenör

  Çünkü antrenör stres içerisindeyse eğer bunu sporculara taşımaktadır ve sporcuların performanslarını etkilemektedir.
 • Organizasyon: İyi eğitilmiş bir antrenör zaman yönetiminde etkin olmalıdır ve sporcuyu istenilen amaçlar doğrultusunda organize edilir.
 • Mizah Duygusu: Antrenör sporcularıyla şaka yapabilen iyi bir iletişime sahip ve insancıl olabilir.
 • Dikkatli ve Çalışkan Olmak: Antrenör çalışma koşullarını bütün ihtiyaç ve taleplerine cevap verir.

Antrenör Müsabakaya Nasıl  Hazırlanır 

Müsabaka belli kurallar dahilinde birden fazla ferdin yine birden fazla ferde karşı yaptığı zaman, ağırlık için, mesafe için, teknik beceri açısından ölçüler sonucunda belli olan sportif faaliyetlerdir. Müsabaka öncesi antrenör oyuncuya ve takıma oyun yada yarışma esnasında yol gösteren kişi olarak bilinir. Antrenmanların sonrasında ve müsabaka sonuçlarından sorumlu olan kişidir.

Antrenör Tipleri

 • Aşırı Disiplinli Otoriter Antrenör Tipi: Genellikle yeterli bir deneyim içerisinde olmayan genç antrenörler olarak bilinir. Sporculara ve insanlara pek fazla güven duymamaktadır, ondan dolayı ne olursa olsun yönetmeyi bilmek çok önemlidir. Kontrol kendisinden alındığı vakit büyük bir kaygı meydana gelir, stres meydana gelir ve emniyetsizlik içine düşerler.
Avantajları: Disiplinli bir ortam yaratır, oyuncuların kendilerine amaçlarına ulaşmalarını sağlar.
Dezavantajları ise: Art arda gelen başarısızlıklarla, takımda huzursuzluğa yol açabilir.

 • Uysal ve iyi huylu olan antrenörler: Bu tipte olan antrenörler sevimli ve çoğu zaman sempatik kişilerdir. Sporcularla sevgiye ve saygıya dayalı ilişkiler kurar.

Avantajları: Karşılıklı sevgi ve iyi duygular ortamı takım ruhunu güçlendirir.
Dezavantajları: Bazı zaman antrenörlerin esnek davranmalı ve tüm önerilere açıklığı takımlarda zayıflığa yada otorite boşluğuna yol açabilir.

 • Gergin Ve Hareketli Antrenör Tipi: Bu tip antrenör tipleri otoriter antrenör tiplerine benzerlik gösterir. Yinede aralarında farklılıklar vardır. Huzursuz tiplerdir. Alıngan ve telaşlıdır güven verici olmazlar.
 • Gevşek Antrenör Tipi: Boyun eğmeye meyilli, her şeyi rahatlıkla karşılayan ciddi olmayan (güven veren) tiplerdir.

Avantajları: Sporcuya veya kişiye bağlı olmadığı için, bağımsızlık hissi oluşturur. Bu rahat ortam ise, grup içerisinde performans üzerinde baskıcı ortam oluşturmaz.
Dezavantajları: Antrenör ciddi olaylar karsısında sık sık yetersiz kalır. Tüm bir gelişme planı yoktur.

 • İş yapar görünümlü ve gayretli antrenör Tipi: Gayretli ve ciddi davranışlı olmaktadır. Tutum şekli ağır başlıdır.

Yayınlanma Tarihi : 04.11.2015 09:36:08

Antrenör Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Antrenör"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sezon

Sezon, başka alanlarda da kullanılmasına rağmen, genellikle futbol gibi sportif faaliyetlerde kullanılan bir terimdir. Farklı alanlarda herkes yaz sezonu, kış sezonu ya da futbol için 2014-1015 sezonu, 2015-2016 sezonu diye söylen...

Forma

Forma, futbolcuların futbol müsabakalarında giydiği giysi veya ekipman olarak bilinmektedir. Futbolcuların formalarında belli renkler veya armalar bulunmaktadır bunun sebebi ise maç esnasında ayırt edilebilmektir. Genellikle futbo...

Taraftar

Taraftar bir spor takımının tarafında olmak ona destek vermek anlamına gelmektedir ve spor müsabakalarının olmazsa olmazıdır. Aslında bütün spor dalları taraftarlar sayesinde düzenleniyor desek pekte yanlış olmaz. Çünkü taraftarın...

Gol

Gol, Buz hokeyi, hokey, hentbol ve futbol gibi spor oyunlarında kale çizgisini geçen topun kazandırdığı sayıdır. İngilizceden Türkçeye giren bir kelime olarak "goal"in Türkçedeki karşılığı olan bu kelime amaç, hedef ve ideal gibi...

Gol Krallığı

Gol Krallığı, Dünyanın en çok seyircisi olan spor dalı hiç şüphesiz ki futbol dur. Futbol kitleler üzerinde o kadar etkilidir ki, çok büyük insan gruplarının bir galibiyet ile sokaklara dökerek kutlama yaptırabilmektedir. Bütün dü...

Penaltı Vuruşu

Penaltı vuruşu bir futbol müsabakasında kaleci ile karşı takımın oyuncusunun 9,15 metrelik mesafe ile karşı karşıya bırakılması ve karşı takımın oyuncusunun şu gerçekleştirdiği bir vuruştur. Bu vuruş futbolda ceza anlamına gelen b...

Krampon

Krampon, Futbol  ayakkabısı   krampon  futbol oyuncularının en önemli  ekipmanlarından biridir.  Satın alırken oynayacağınız  zemine göre tercih yapılması önemlidir.  Zemin  çim, ıslak, veya  halı sahamı ona göre uygun krampo...

Kale

Kale, futbolda olmazsa olmazlardan biridir. Futbolun en önemli kuralı ve en büyük amacı olan gol durumu bu kale içerisinde gerçekleşmektedir. Elbette ki kalenin standartlara uygun olması şarttır. Futbol kuralları içerisinde kaleni...

Süper Gol

Süper Gol, spor dallarından futbol müsabakasında atılan bir çok goller vardır. Futbol müsabakalarında gol atmak çok önemlidir. Ve galip olarak müsabakalardan ayrılmanızı sağlar. fakat bazı goller vardır ki bu goller atıldığında ga...

Menajer

 Menajer, Bir sanatcının  veya sporcunun meslegi ile ilğili düzenlemeleri yapan kişilerdir. Menajerlik söz öbegi anlamıyla bir sporcunu veya sanatçının mesleki gerekliliklerini  düzenleyen kişi olarak tanımlanabilir. Günümüzde men...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

futbol terimleri, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018