futbolterimleri.gen.tr https://www.futbolterimleri.gen.tr Futbol Terimleri ve Anlamları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, futbolterimleri.gen.tr Wed, 28 Oct 2015 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Sezon https://www.futbolterimleri.gen.tr/sezon.html Wed, 21 Nov 2018 13:26:13 +0000 Sezon, başka alanlarda da kullanılmasına rağmen, genellikle futbol gibi sportif faaliyetlerde kullanılan bir terimdir. Farklı alanlarda herkes yaz sezonu, kış sezonu ya da futbol için 2014-1015 sezonu, 2015-2016 sezonu d Sezon, başka alanlarda da kullanılmasına rağmen, genellikle futbol gibi sportif faaliyetlerde kullanılan bir terimdir. Farklı alanlarda herkes yaz sezonu, kış sezonu ya da futbol için 2014-1015 sezonu, 2015-2016 sezonu diye söylenen terimleri duymuştur. Futbolcuların belirlenen yeni sezonda futbol oynamaları gerekmektedir. Futbol maçları oldukça zorlu geçer. Oyuncular her maçta futbol stadı içinde yaklaşık 11-13 km mesafe kat ederler. Oynana pozisyona göre de mesafe kat etmiş olurlar. Ancak bu kadar zorlu bir süreç dinlenmeden olmaz. Futbolcuların farklı yoğunluklarda çalışmaya ve dinlenmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Kendini yeteri kadar geliştirmiş olsa da, randımanını belirli miktarda arttırabilir. Bu yüzden sezon dışında futbolcularda dinlenme fırsatı yakalar. Bu süreç futbol kulüpleri içinde yeni transferler yapılmasına, oyuncuların geliştirilmesine, eksikliklerin, hataların değerlendirilmesine önemli bir fırsattır.

Sezon

Sezon futbolda genellikle kış, sonbahar dönemini kapsar. Yaz dönemi çoğunlukla sezon dışı olur. Sezon ayrıca futbol kulüpleri ile oyuncular bakımından başarının değerlendirilmesini sağlayan bir dönemdir. Futbol maçları sezon süresince belirli bir fikstür içinde yapılır. Belirli kurallara ve sıraya göre takımlar  birbiriyle futbol maçı yapar. Bunun kazananı ve kaybedeni olur. Bu alınan sonuçlara göre takımlar belirli bir sıralamaya tabi tutulurlar. Sezon sonuna kadar en fazla galibiyet almış olan takımlar üst sıralarda yer alır. Yenilgileri fazla olanlarda alt sıralarda kendilerine yer bulur. Bunlara göre takımlar gruplara ayrılarak ta karşılaşmalar yaparlar. Her sezon futbolda böylece birinci olan yani şampiyon belirlenir. Yani her sezonun bir şampiyonu olur. İşte sezon futbolda bu nedenlerle oldukça önemlidir. Çekişmeli futbol maçları oynanır, futbol severler güzel bir hobiyle zaman geçirmiş olurlar.]]>
Futbol Terimleri https://www.futbolterimleri.gen.tr/futbol-terimleri.html Fri, 12 Apr 2019 22:01:25 +0000 Futbol terimleri, futbol tüm dünyada ilgi çeken sportif faaliyetlerden biridir. Futbolda oldukça fazla sayıda terim bulunmaktadır. Bunların futbolun nasıl oynanacağına, futbolun anlatılmasına, futboldaki kurallar Futbol terimleri, futbol tüm dünyada ilgi çeken sportif faaliyetlerden biridir. Futbolda oldukça fazla sayıda terim bulunmaktadır. Bunların futbolun nasıl oynanacağına, futbolun anlatılmasına, futboldaki kuralların açıklanmasına yarayan terimlerdir. Bu terimler anlaşılmadan ne futbol oynanabilir, ne de keyifle futbol maçı seyredilebilir. Futbol maçlarındaki coşkunun hissedilmesi için, izleyicilerin en azından bu terimlerin en önemlilerini bilmesi gerekir.

Önemli futbol terimleri

Gol: Her iki takımdan birinin rakibin koruduğu kendi kalesine, nizamı kurallar içinde topu kalenin çerçevesinden sokmasıdır.

Ofsayt: Oyuncunun rakip kaleye hem toptan, hem de rakibin sondan ikinci oyuncusuna göre daha yakın olursa, bu ofsayt pozisyonu olarak tanımlanır.

Faul: Oyuncunun rakip oyunculardan birine kural dışı hareket yapmasıyla hakemin verdiği karara denir.

Aut: Oyuncunun rakip kaleye attığı topun, kale üzerinden ya da kale yanından çizi dışına çıkmasıdır

Korner: Oyuncunun rakip kaleye attığı topun rakibine çarpması ve kale üzerinden ya da kale yanından çizginin dışına çıkmasıdır.

Taç: Oyunda herhangi bir oyuncu tarafından topun futbol sahasını çevreleyen çizginin eninden saha dışına çıkmasıdır.

Penaltı: Oyuncuların ceza sahası içinde rakibe yaptıkları faullü hareketlerin cezalandırılmasıdır. Kaleden 11 metre uzaklıkta bulunan penaltı atış noktasından oyuncu tarafından kaleye yapılan tek atıştır.

Şut: Oyuncunun oyunda rakip kaleye topu direkt olarak atmasıdır.

Frikik: Rakibe yapılan faulden sonra, rakibin ceza sahasına yakın bir yerden yaptığı direkt vuruştur.

Sarı ve Kırmızı kart: Oyuncunun oyunda rakibe ya da hakeme karşı yaptığı kural dışı davranışının önce sarı kartla cezalandırılması, bunun oyunda yeniden tekrarlanması durumunda disiplinsiz davranışı yüzünden kırmızı kartla cezalandırılarak, oyun dışı kalmasıdır.

Markaj: Rakip oyuncunun vücut,el,ayak vs. bölgelerle tutulması,engellenmesi,bloklanması

Futbol terimleri belirttiğimiz gibi futbolun daha iyi anlaşılmasını ve oynanmasını sağlar. Bu terimlerle açıklanan hareketler ve kurallar olmazsa, futbol maçının oynanması söz konusu değildir. Oyuna bir disiplin getiren futbol terimleri bu açıdan oldukça önemlidir.

]]>
Bonservis https://www.futbolterimleri.gen.tr/bonservis.html Thu, 22 Nov 2018 16:44:42 +0000 Bonservis, bir oyuncunun bir takımla sözleşmesi devam ederken başka bir takıma transferinin gerçekleşebilmesi için sözleşmesi devam eden takıma bir ücret ödemesi gereken ücret olarak tanımlanmaktadır. Bir oyuncunun bons Bonservis, bir oyuncunun bir takımla sözleşmesi devam ederken başka bir takıma transferinin gerçekleşebilmesi için sözleşmesi devam eden takıma bir ücret ödemesi gereken ücret olarak tanımlanmaktadır. Bir oyuncunun bonservisini elinde tutmak demek bu oyuncunun sözleşmesi olan kulüple sözleşmesinin bitmiş ya da bitmek üzere olduğu anlamına da gelmektedir.

Bonservis

Bir oyuncunun bonservisini almadan transferinin gerçekleşmesi ve kiralanması da söz konusu olabilmektedir.]]>
Plonjon https://www.futbolterimleri.gen.tr/plonjon.html Fri, 23 Nov 2018 16:24:40 +0000 Plonjon, bir tür kaleci yatış tekniği olup genellikle futbolda kullanılan bir terimdir. Plonjon, futbolda kalecinin topu yakalamak maksatlı olarak yere paralel uzanarak atladığı yatış hareketidir. Genellikle gösteri maksatlı yapı Plonjon, bir tür kaleci yatış tekniği olup genellikle futbolda kullanılan bir terimdir. Plonjon, futbolda kalecinin topu yakalamak maksatlı olarak yere paralel uzanarak atladığı yatış hareketidir. Genellikle gösteri maksatlı yapılan plonjon cesaret gerektiren bir harekettir. Plonjon esnasında topa doğru sıçrama yapılırken dizlerden biri karna çekilmektedir. Ayrıca topa uzanırken kollar ve parmaklar gerilmektedir. Düşme sırasında ise kalenin uzağına doğru yuvarlanılmakta ve kalkılmaktadır. 
Plonjonda yan direklere yönelmemeli, topu tutarken de iki elin topla teması olmamalıdır. Yere düşüşte yan ve kalça üzerine yuvarlanarak düşülmeli, yüz veya karın üzerine düşmekten kaçınmalıdır. 

Plonjon
Futbolda üç tür plonjon bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yerden plonjon
 • Orta yükseklikten plonjon
 • Kafa üstü plonjon

 • Plonjon genellikle futbolda kullanılan bir terim olmasına rağmen voleybolda da kullanılmaktadır.
  ]]>
  Degajdan Gol Olurmu? https://www.futbolterimleri.gen.tr/degajdan-gol-olurmu.html Sat, 24 Nov 2018 06:33:04 +0000 Degajdan gol olur mu, Her ülkenin kendisine ait kuralları vardır ve bunlar ülkeden ülkeye değişir. Örf ve adetler bu kurallara verilebilecek en güzel örneklerdir. Birde bazı kurallar vardır ki uygulandığı t
  Degajdan gol olur mu, Her ülkenin kendisine ait kuralları vardır ve bunlar ülkeden ülkeye değişir. Örf ve adetler bu kurallara verilebilecek en güzel örneklerdir. Birde bazı kurallar vardır ki uygulandığı tüm ülkelerde aynı kurallar geçerlidir. İşte futbol kuralları, futbol oynanan bütün ülkelerde aynı kurallar geçerlidir. Bu futbolun evrensel bir oyun olduğununda bir kanıtıdır. Futbolun birleştirici özelliği sayesinde de siyah ve beyaz kadar zıt olan insanlar bile takımları için yan yana gelmektedir. Hatta maç izlerken gol olunca bile sarılır sevinçten kendilerini kaybeden insanları da görmek çokta şaşırtıcı bir durum değildir. Gol atmanın birçok yolu vardır, güzel oyun, yetenekli oyuncular ve birazda şans gol getirir.

  Degajdan Gol Olurmu
  Birde her zaman sahalarda görmediğimiz ender goller olur ki radyoda veya televizyonda maçı anlatan spikerlerin ses tonlarının bir hayli değiştirir. Bu bahsedilen gollerden biriside kaleci degajından olan goller. Futbol sahasının genellikle 110-120 metre uzunlukta olduğu yerde, top bir kaleden diğer kaleye gidip gol olması çok zor olan bir şeydir. Bazı futbol otoritelerine göre bunun gol değeri kazanıp kazanmayacağı hakkında düşünceler vardır. Topun yere değmesi yada herhangi bir oyuncuya çarpması gibi düşünceler ortaya atılmışsa da bunun kuralı kaleci degajından  rakip kaleye giden top ağlarla buluştuğu sürece gol sayılmasıdır. Yani kaleci degajından gol olur. Ancak bunda bir istisnai kural da vardır. Kullanılan degajdan kendi kalemize gol atma sayılmaz. Gol değeri sayılmaz. Örneğin çok rüzgarlı bir yerde kaleci degajı kullandı ve top fırtınanın etkisiyle kendi kalesine girdi. Bu olay gol değeri kazandırmaz.
  ]]>
  Kaptan https://www.futbolterimleri.gen.tr/kaptan.html Sun, 25 Nov 2018 02:20:29 +0000 Kaptan, futbol karşılaşmalarında takımın saha içerisindeki liderliğini yapmak için seçilmiş oyuncudur. Çoğunlukla futbol takımının en tecrübeli oyuncularından seçilir. Bazen de takımda sözü geçebilecek oyuncu kaptan ola Kaptan, futbol karşılaşmalarında takımın saha içerisindeki liderliğini yapmak için seçilmiş oyuncudur. Çoğunlukla futbol takımının en tecrübeli oyuncularından seçilir. Bazen de takımda sözü geçebilecek oyuncu kaptan olarak seçilir. Takım kaptanlarının kolundaki, saha içerisindeki diğer oyunculardan ayırt edilmeyi sağlayan pazu bandı takılmaktadır. 

  Takım kaptanına oyun kuralları kapsamında verilen sorumluluklar vardır. Bunlar başlama vuruşu yapmak ve ard arda penaltı atışları öncesinde para atışı yapmaktır. Ayrıca hakemler sahada oyuncuların ve seyircilerin tutum ve davranışları ile ilgili olarak kaptanla istişare etmektedirler. KaptanKaptanlar ayrıca sahada teknik direktöre yardım ederler ve takımlarını koordine ederler. Bunun dışında takımın kazandığı kupalar ödül törenlerinde ilk önce takım kaptanlarına takdim edilmektedir.
  ]]>
  Altın Gol https://www.futbolterimleri.gen.tr/altin-gol.html Sun, 25 Nov 2018 22:15:24 +0000 Altın Gol uygulaması günümüzde uygulamadan kalmış fakat daha önce dünya futbol tarihinde çok kullanılmış ve önemli bir yere sahip adı gibi altın değerinde bir uygulama olarak hafızalarımızda yerini almıştır. Altın gol u Altın Gol uygulaması günümüzde uygulamadan kalmış fakat daha önce dünya futbol tarihinde çok kullanılmış ve önemli bir yere sahip adı gibi altın değerinde bir uygulama olarak hafızalarımızda yerini almıştır. Altın gol uygulaması sadece futbol müsabakalarında uygulanmıştır. Ülkelerde düzenlenen liglerde bu uygulama söz konusu değildir. Altın gol uygulaması dünya kupası, Avrupa futbol şampiyonası, şampiyonlar ligi, UEFA kupası, kupa galipleri kupası ve her ülkenin futbol federasyonu tarafından düzenlenen ülke kupalarında uygulanmış bir futbol uygulamasıdır.

  Altın gol uygulamasının gerçekleşmesi için öncelikle elemeli bir futbol turnuvasının olması gerekir. Futbol müsabakasında beraberliğin sonucu belirlemediği ve mutlaka bir kazananın olması gerektiği maçlarda altın gol uygulaması uygulanırdı. Önce iki devreden oluşan futbol müsabakasının her 45'er dakikasının da berabere sonuçlanması gerekir. Yani belirlenen 90 dakika içerisinde iki takımda yenişemezse altın gol uygulamasına gidilirdi. 90 dakikanın sonuna 30 dakika daha eklenir ve bu süre zarfında altın gol uygulaması uygulanırdı. 30 dakika içinde gol atan takım altın gol atmış olur ve müsabakanın kazananı olurdu. Ayrıca oynanılan müsabaka bir final müsabakası ise kupanın da sahibi olan taraf bu altın golü atan taraf olurdu. 30 dakikalık sürenin hangi dakikasında gol gelirse gelsin müsabaka sonuçlanır ve geriye kalan süre oynanmazdı. Belkide bu nedenle ismi altın gol olarak tarihe geçmiştir çünkü altın değerinde bir goldür.
  Altın Gol
  Ülkemizde altın gol deyince akıllara A Milli Futbol takımımızın oyuncusu İlhan Mansız gelmektedir. 2002 Dünya Kupasında milli takımımız çeyrek final müsabakasında Senegal milli takımıyla karşılaşmıştı ve 90 dakika sonucunda kazanan çıkmayınca 30 dakikalık uzatma bölümüyle maç devam etmişti. Bu 30 dakikalık dilimde İlhan Mansız Senegal ağlarına güzel bir gol atmıştı ve altın gol uygulamasıyla kazanıp bir üst tura çıkmayı hak eden taraf milli takımımız olmuştu.

  Altın golü atmak futbolcular içinde çok önemlidir. Çünkü bu golü atan futbolcu ismini tarihe altın harflerle yazdırır ve unutulmazlar arasına girerdi. Altın gol uygulaması kalktıktan sonra 30 dakikalık uzatma devrelerinin tamamı oynanmaya başladı ve bu süre içerisinde gol atmak artık altın değerini kaybetti. Bu uygulama futbol takımlarının itirazları sonucunda kaldırıldı çünkü kaybeden tarafa büyük bir haksızlık olduğu dile getiriliyordu.
  ]]>
  Krampon https://www.futbolterimleri.gen.tr/krampon.html Mon, 26 Nov 2018 04:57:39 +0000 Krampon, Futbol  ayakkabısı   krampon  futbol oyuncularının en önemli  ekipmanlarından biridir.  Satın alırken oynayacağınız  zemine göre tercih yapılması önemlidir.  Zemin  çim, ıslak, veya  Krampon, Futbol  ayakkabısı   krampon  futbol oyuncularının en önemli  ekipmanlarından biridir.  Satın alırken oynayacağınız  zemine göre tercih yapılması önemlidir.  Zemin  çim, ıslak, veya  halı sahamı ona göre uygun krampon  seçmek  işinizi kolaylaştırır. Ayrıca ayak vücudumuzun en  dikkat edilmesi gereken  yerleridir. Çünkü  ayaklar ne kadar rahat olursa krampon içinde,  hem sağlık olarak hem kullanım açısından kişiyi rahat kılar. Ve sakatlık riskini oldukça azaltır seçilecek iyi bir krampon çeşitli markaların  oldukça değişik  çeşitleri ve seçenekleri  bulunmaktadır. 

  Krampon

  Bir futbol  oyuncusunun  veya  hobi olarak oynanan futbol  maçlarının olmazsa olmazıdır. Oyuncuyu  bedensel  koordinasyon  ve hız açısından yardımcı olan oynama kalitesini arttıran en önemli  parçasıdır. Bu sebeple seçim yaparken  hem şıklık,  hem de  zemine göre seçim yapmak gerekmektedir. Çeşit olarak çivili krampon  da tercih edilir. Sık değişen hava koşulları için uygun ve idealdir. Taban da küçük ve birbirine yakın çiviler bulunmaktadır.  Alırken  hangi hava ve zemine göre tasarlandığına dikkat etmek gerekir.  Krampon oldukça  hafif ve normal yaşam da giyinmek  için hazırlanmış geliştirilmiş bir ayakkabıdır. Genellikle erkekler  ve futbol  spora  yatkın bayanlar da tercih etmekte dir .  Hem spor hem şık ve çeşitli zevklere göre renk, desenler de  kişilere hitap etmektedir.

  ]]>
  Penaltı Vuruşu https://www.futbolterimleri.gen.tr/penalti-vurusu.html Mon, 26 Nov 2018 11:17:31 +0000 Penaltı vuruşu bir futbol müsabakasında kaleci ile karşı takımın oyuncusunun 9,15 metrelik mesafe ile karşı karşıya bırakılması ve karşı takımın oyuncusunun şu gerçekleştirdiği bir vuruştur. Bu vuruş futbolda ceza anla Penaltı vuruşu bir futbol müsabakasında kaleci ile karşı takımın oyuncusunun 9,15 metrelik mesafe ile karşı karşıya bırakılması ve karşı takımın oyuncusunun şu gerçekleştirdiği bir vuruştur. Bu vuruş futbolda ceza anlamına gelen bir ifadedir. Top oyunda iken bir oyuncunun kendi ceza sahası içerisinde ilerleyen rakip oyuncuya 10 kural dışı hareketten bir ya da birkaçını gerçekleştirmesi durumunda bu hareketleri yapan oyuncunun takımının aleyhine bu karar verilmektedir.

  Futbolda penaltı vuruşu kararının çıkarılmasına neden olabilecek 10 ihlal kuralı şunlardır:
  • Rakibe tekme atılması ya da tekme atmaya kalkılması
  • Rakibe çelme atılması ya da çelme atmaya kalkılması
  • Rakibin üstüne sıçranması
  • Rakibe küfredilmesi
  • Rakibe vurulması ya da vurmaya kalkılması
  • Rakipten topu almak için ayakla müdahale edilirken toptan evvel rakibe dokunulması
  • Rakibin tutulması
  • Rakibe tükürülmesi
  • Kendi ceza alanında bulunan kaleci hariç herhangi bir oyuncunun topa eliyle bilerek dokunulması
  Penaltı Vuruşu
  Bu kural ihlalleri gerçekleştirildiği zaman lehinde karar verilen takımın oyuncusu ceza sahasının içerisinde bulunan beyaz noktadan karşısında sadece kaleci varken kaleye şut çekme hakkına sahip olur. Hangi oyuncunun penaltıyı kullanacağına penaltı kazanan takım karar verir. Penaltı vuruşu gerçekleştirilirken hiçbir futbolcu oyun alanı içerisinde bulunamaz.
  ]]>
  Pas https://www.futbolterimleri.gen.tr/pas.html Mon, 03 Feb 2020 06:07:26 +0000 Pas, futbolda oyunculardan bir tanesinin topu takım arkadaşına göndermesidir. Pas verme futbolda bilinçli skora gitmede, hem takım olarak hem de bireysel olarak kazanılması gereken en önemli becerilerden biri olmaktadır. İyi Pas, futbolda oyunculardan bir tanesinin topu takım arkadaşına göndermesidir. Pas verme futbolda bilinçli skora gitmede, hem takım olarak hem de bireysel olarak kazanılması gereken en önemli becerilerden biri olmaktadır. İyi bir pas vermeden önce, topun nereye ve neden atılması gerektiğinin bilinmesine ve en iyi pasın nerede alınmasının da bilincinde olmaya ihtiyaç vardır. Futbolda pas alma, takımda bir oyuncunun topa sahip olduğu vakit, diğer aynı takım arkadaşının pas alması için en uygun pozisyonu takip etmesi çok önemlidir. Futbolda sonuca ve skora gitmek için avantaj sağlayacak pozisyonlarda pas almak, önemli bir beceri işidir. İyi bir pas almak için ve takım adına avantaj sağlamak amacıyla, farklı takım oyuncularının markajından kaçınıp boş alanlar oluşturmalı, takım arkadaşınızın yada rakip takım oyuncularının arkasında kalınmadan pas alınması gerekir. Pas atılacak oyuncunun hafif olarak ön kısmına doğru, zamanında ve isabetli bir şekilde atılması gerekir.

  Pas
  Pas Türleri:
  • Ayak İçi Pas: Futbolda en çok kullanılan ve isabet oranı en fazla olan pas çeşidi ayak içi pas olarak bilinir. Uygulama başarısı en çok olan bir pas türüdür. Destek ayağınızı topun yanına bırakmalısınız. Vuruş ise ayak içinin geniş olan kısmıyla topun orta kısmına vurularak yapılır. Vuruş hareketi ritmik bir salınımla kalça ve dizden doğru olarak yapılır. Vuruş esnasında ayak bileği mümkün olduğunca sabit tutulmalı ve sıkı tutulmalıdır. Vuruş ayağı, topun gidiş yönüne göre hareketine devam edilmelidir. Ayak içi pası geliştirmek amacıyla, duvar çalışması yararlı olur ve unun için duvara doğru bir hedef çizilmelidir. Hedefin 5 metre kadar uzağından ayak içiyle yeteri sayıda pas yapmak hem pas isabetliliğini hem de doğru olarak pas yapılmasına katkı sağlar. Sonra mesafeyi arttırarak bunu tekrar yapabilirsiniz. Ayak içi pası eşli olarak da yapabilirsiniz. Karşılıklı olarak paslaşmalarla isabetliliği ve doğru pas yapmanıza katkı sağlamaktadır. Bu uygulamaları top sürerek de uygulayabilirsiniz. Daha sonra havadan atılan topları da kontrol edip, ayak içi pas çalışmalarından faydalanabilirsiniz.
  • Ayak Dışı Pas: Destek ayağınızı tutarak diğer ayağın yanına koyun. Vuruş ayağı dış kısmıyla topun ortasına yada orta kısmına ayak bileği mümkün olduğunca sert ve sabit olacak şekilde topa vurulur. Vuruş esnasında hareket şekli kalça ve dizden ritmik bir salınım ile yapılmalıdır. Ayak dışı pas yapılması genel olarak sporcuların isabetlilik ve kuvvetli vurmasında sorun yaşadıkları bir pas şeklidir. Ayak dışı pas şeklinde isabetliliği ve uzun olarak ve sert bir şekilde atabilmek için bol bol ayak dışı pas çalışması yapmak gerekmektedir. Ayak içi pas uygulamasında gerekli görülen yöntemler, aynı zamanda ayak dışı olan pasta da gerekli görülür.
  • Kafa Vuruşu Pas: Her futbolcunun öğrenmesi gereken önemli becerilerden birisi de kafa vuruşu pas olmaktadır. Kafa vuruşu pas hem gol atabilme de hem de yukarı kısımdan yüksek gelen topları kontrol etmede, topun yönünü değiştirmede ve takım arkadaşına pas vermede kullanılan önemli bir beceri olmaktadır. Kafa vuruşu pas esnasında, gözlerinizin açık olmalı, ağzınız kapalı bor şekilde ve topa başın alın bölgesiyle sertçe itilerek vurulması gerekir. Topun bir ip yada buna benzer bir materyalle asılmasıyla oluşturulan bir düzenekte çalışmak, kafayla başarılı ve isabetli top vurma becerisini geliştirecektir. Bu düzenek oluşturulduğu zaman, top kafanızdan yukarıda olmalıdır, çalışmalar zıplayarak yapılmalı ve başınızın alın kısmıyla vuruşlar yapmanız gerekir. Bu çalışma takım arkadaşınız havadan top atmak olarak da çalışılabilir. Eğer kafa vurmaktan korkuyorsanız yada başarılı vuruşlar yapmakta zorluk çekiyorsanız kafa vurma çalışmalarına futbol topu haricinde voleybol topu gibi daha hafif toplarla yapabilirsiniz ve sonra daha sert toplarla devam ederek normal futbol topuna geçiş sağlarsınız. Ayak dışı pas çalışmaları içind]]> Asist https://www.futbolterimleri.gen.tr/asist.html Tue, 27 Nov 2018 17:47:04 +0000 Asist, futbolda takım arkadaşına gol pası verilmesidir. Gol yolunda takım arkadaşına pas vererek ya da orta yaparak golü hazırlamak asist yapmaktır. Bir futbol oyununda takımın gol atmasını sağlayan unsurların başın Asist, futbolda takım arkadaşına gol pası verilmesidir. Gol yolunda takım arkadaşına pas vererek ya da orta yaparak golü hazırlamak asist yapmaktır. Bir futbol oyununda takımın gol atmasını sağlayan unsurların başında bolca asist gerçekleşmesi gelir. Sadece gol atmaya odaklanarak boşta rahatlıkla gol atabilecek takım arkadaşını görmezden gelerek kaleye şut atıp gol kaçırmak futbolda bencillik olarak tanımlanır ve futbol bir takım oyunu olduğundan dolayı böyle bir davranış kabul görmez.

   Asist
   Asist yapmak ve gol olmasını mümkün kılmak bir futbolcunun takım oyununa değer verdiğini gösterirken kendi gol atmasındansa takımın önde olmasını sağlamak için çalışması adına büyük bir öneme sahiptir. Elbette bir pasın asist olarak değerlendirilmesi için illa pas gerçekleştikten sonra hem oyuncunun kaleye şu çekmesi gerekmez. Bir iki metre gittikten sonra ya da karşı takımın oyuncularından birini çalımladıktan sonra da asistle gelen pasın şuta çevrilmesi mümkündür. 
   ]]>
   Auttan Gol Olurmu https://www.futbolterimleri.gen.tr/auttan-gol-olurmu.html Wed, 28 Nov 2018 00:56:25 +0000 Auttan Gol Olurmu, Fifa ve International Board'un aut atışından gol atılmasına izin vermediğini söylenmesine gerek yok, sadece kalecilere nerelerden gol atıldığını görünce, bari diyoruz bazen de de aut atışından gol atıls Auttan Gol Olurmu, Fifa ve International Board'un aut atışından gol atılmasına izin vermediğini söylenmesine gerek yok, sadece kalecilere nerelerden gol atıldığını görünce, bari diyoruz bazen de de aut atışından gol atılsın, hakem gölü saymasın! Bugünün futbolunda en fazla rastlanan saha uzunluğu 105 metredir. 18 pas adı verdiğimiz ceza sahası çizgisinin 16,5 metre olduğu, kalecilerin de vuruşlarını o çizgi üzerinden gerçekleştirdiği varsayıldığında degaj yapan bir kalecinin topu karşı kaleye göndermek için 88,5, topu rakip ceza sahasına ulaştırmak içinse 72 metrelik bir vuruşa ihtiyacı vardır. 

   İnsanoğlunun 100 metreyi 10 saniyenin az bir şey altında koştuğu, topun hızının ise bazen bu süratin 3-4 katına kadar çıktığı göz önünde bulundurulduğunda kalecilerin yaptığı vuruşun öbür kaleye ulaşması için en az 3 saniyeye ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Normal bir sahip bir kalecinin 3 saniyede öne doğru 25 metre, geriye doğru ise en az 10 metre koştuğu varsayıldığında, degajdan meydana gelen vuruşun kalitesi nasıl olursa olsun, kaleci ne kadar yanlış pozisyona girerse girsin golün kaleci hatasından kaynaklandığı büyük bir gerçektir. Çünkü kalecilikte 3 saniye büyük bir zaman dilimidir ve o zamanda oluşan her türlü hata kolaylıkla tolore edilebilir.

   Degaj vuruşuyla oluşan gole gözlerimiz ilk olarak 80'li yılların başlarında Yugoslavya liginde oynanan bir maçta tanık olmuştu. Yugoslavların yetiştirdiği son en iyi kalecilerden birisi olan Enver Mariç'in bulunduğu kaleye Panteliç'in vurduğu kaleci vuruşu, ceza sahasının içine vurmasının ardından  altı pas çizgisinin üstünde bekleyen Mariç'in üzerinden geçerek ağlarla buluşmuştu. O golün üstünden seneler geçtikten daha sonra Belgrad şehrinde ünlü bir Sırp hocayla muhabbet ederken konu nereden açıldıysa bu gole gelmiş ve o teknik adamdan golü atan Panteliç'in penaltı vuruşlarıyla ünlü Dragan Panteliç değil, onunla aynı ismi taşıyan bir adaşı olduğunu öğrenmiştik.

   Auttan Gol Olurmu

   Bizim milletimizin degaj golü deyince aklın da oluşan şeyse haliyle Martinez olmaktadır. Hani ilk geldiği zaman yaptığı kurtarışlarla herkesin beğenisini kazanan, daha sonra topraklarımıza gelen her yabancı kaleci gibi geçmişini aratan Kolombiyalı kaleci! Şimdi ise Vestel Manisa'da Ufuk'a atılan gölün durumuna düşen Kolombiyalı kaleci, ülkesinin Polonya'yla oynadığı maçta meslektaşı Kuszcak'ın ona olan yardımıyla futbol tarihine geçmeyi başarmıştı. Martinez'in vurduğu degaj da top rakip ceza sahasının hemen üstünde yere deyip havalanmasının ardından Polonyalı kaleci kaleye doğru koşmuş ve tam topa değecekken yanlış hareketle meşin yuvarlağın auta gideceğini varsayıp ellerini indirince futbol da önemli bir yer almış oldu.

   Pazar günü Sivas'ta oluşan gol de büyütmeden söylemek gerekirse yüzde yüz kaleci hatasından meydana gelen bir şans golüydü. Yıllardan beri 1. Lig'de oynayan bir kalecinin bu kadar büyük bir hata yapmasını affetmek zor. Serkan'ın büyük hatasının devamında Tolga'ya faul yapılıp yapılmadığı durumunun çok önemli olmadığı söylenirse yanlış anlaşılmasın. Serkan, bu yıl sürekli yaptığı hatalarla sütunlarımızın abonesi haline geldi. Maçın hakemi her ne kadar pozisyondan uzak olduğundan faulü anlamasaydı da gole itiraz etmek 'evinin kapısının tamamın açık bırakması ardından soyulunca hırsızı suçlayan' kişinin durumuna benziyor.

   Yıllar önce bir maç seyrediyorduk: Ceza sahasının sağ tarafından oluşan ortayı ofsayt pozisyonunda duran santrfor vole-rövaşata karışımı mükemmel bir vuruşla filelere gönderince maçın hakemi santrayı gösterdi. Haliyle golü yiyen takım oyuncuları elindeki bayrağı yukarı kaldırıp yerinde bekleyen yan hakemi işaret ofsayt'ı gösterince maçın hakeminin cevabı oldukça net oldu: 'Bu kadar güzel gol iptal edilir mi be'

   ]]>
   Faul https://www.futbolterimleri.gen.tr/faul.html Wed, 28 Nov 2018 12:11:21 +0000 Faul, futbol maçında oyuncular tarafından yapılan ve hakem tarafından kurallara aykırı olarak tanımlanan fiili hareket olarak tanımlanmaktadır. Futbol gereği belirtilen kurallardan 12. futbol kuralları maddesinde faulle

   Faul, futbol maçında oyuncular tarafından yapılan ve hakem tarafından kurallara aykırı olarak tanımlanan fiili hareket olarak tanımlanmaktadır. Futbol gereği belirtilen kurallardan 12. futbol kuralları maddesinde fauller ve fena hareketler başlığıyla ele alınmış olup, yapılan hareketin faul olarak tanımlanması için aşağıdaki şartları taşıması gereklidir:

   • Futbol kurallarının 12. maddesinde var olan  ihlallerden birinin gerçekleşmiş olması gerekir,
   • Sahada var olan oyunculardan biri tarafından fiili olan yanlış hareketin gerçekleştirilmesi,
   • Yapılan faul oyun alanında gerçekleşmesi,
   • Rakip oyuncuya yapılması gereklidir, bir oyuncunun hakeme karşı yada kendi takım arkadaşına saldırması faul değildir bu hareketler fena hareket olarak adlandırılır.
   • Topun oyunda olduğu esnada gerçekleşmesi olayıdır.

   Hakemin faul kararı vermesinin sonrasında gerçekleşen ihlale göre hakem tarafından direkt yada endirekt serbest vuruş kararı olmalıdır. Direkt serbest vuruş da vuruşun gerçekleşmesinin sonrasında top kimseye değmeden kaleye girerse eğer gol değeri kazanabilirken, endirekt serbest vuruşlarda bu durumun aksi söz konusu olur. Savunma gerçekleştiren takım oyuncuları tarafından, kendi ceza alanı içerisinde gerçekleşen fauller sonucunda penaltı vuruşu kullanılmaktadır. Yapılan faullerin sonrasında hakem, kurallara uygun olarak oyuncuları ikaz niteliğinde olan sarı kartla yada oyuncunun oyundan ihraç edildiğini ifade eden kırmızı kartla ceza uygular. 

   Faul

   Aşağıda belirtilen ihlallerden birisi hakemin kanaatince dikkatsiz olarak, kontrolsüz bir şekilde yada aşırı güç kullanarak yapıldığı zaman karşı takım lehine bir direkt serbest vuruş verilmektedir bu ihlalleri belirtecek olursak eğer:

  • Rakibe atılan tekme yada tekme atmaya teşebbüs edilmesi,
  • Rakibi çelmelemek yada rakibi çelmelemeye teşebbüs etmek,
  • Rakibin ürüne sıçramak tabi kasıtlı olarak yapıldığında, rakibe şarj yapmak,
  • Rakibe vurmak yada vurmaya teşebbüs etmek,
  • Rakibi itmek,
  • Rakibe ayakla müdahale etmek faul sayılır.
  • Bir oyuncu aşağıdaki 3 ihlalden bir tanesini yapması durumundaysa rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilmektedir bu ihlaller ise;

  • Rakibi tutmak,
  • Rakibe tükürmek,
  • Topu eliyle tutmak yada eliyle oynamak fakat kendi ceza alanındaki kaleci bu belirtiye girmez.
  • Yukarıdaki ihlallerin herhangi biri bir oyuncu tarafından gerçekleştiği zaman kendi ceza alanı içerisinde yapılırsa eğer diğer takım lehine penaltı vuruşu verilir. Kaleci, kendi ceza alanında ki aşağıdaki 4 ihlalden birini yaparsa eğe rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilmektedir. Bu ihmaller ise;

  • Topu eliyle kontrol ettikten sonra altı saniye içerisinde oyuna bırakmadığı zaman,
  • Topu oyuna bıraktıktan sonra top başka bir oyuncuya değmeden önce topa tekrar eliyle dokunmak,
  • Takım arkadaşı eşliğinde ayakla bilerek kendisine verilen topa eliyle dokunmak,
  • Takım arkadaşının taç atışından doğrudan gelen topa eliyle dokunmak,
  • Bir oyuncunun hakemin kanaatine göre aşağıdaki ihlallerden birini yapması halinde rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilmektedir:

  • Oyunu tehlikeli bir şekilde oynarsa,
  • Rakibinin ilerlemesine engel olursa,
  • Kalecinin elinde olan topu oyuna sokmasına engel olduğunda,
  • Oyuncunun ihtar yada ihraç edilmesi için oyunun durdurulmasına neden olan bir ihlalde bulunduğunda faul yaptığına dair ikaz alarak cezalandırılacaktır. Bir oyuncunun ikaz edildiğini belirtmek amacıyla sarı kart oyundan ihraç edildiğini belirtmek amacıyla kırmızı kart kullanılmaktadır. Bu kartlar oyundaki oyuncuya gösterilebileceği gibi, yedek kulübesindeki oyunculara da gösterilmektedir. Hakemler oyun alanına girdiği zaman itibariyle maçın bitişinden sonra sahadan çıkana dek kart kullanma yetkisine sahip olmaktadır. Maçtan ihraç edilen oyuncular, sahanın çevresini ve teknik alanı ter]]> Averaj https://www.futbolterimleri.gen.tr/averaj.html Thu, 29 Nov 2018 02:24:29 +0000 Averaj, bir takımın attığı gol sayısından yediği gol sayısını çıkararak elde edilen puan olarak bilinmektedir. bu puan özellikle aynı puana sahip olan iki takım arasındaki avantajın kimde olduğunu öğrenmek ve hangisinin di Averaj, bir takımın attığı gol sayısından yediği gol sayısını çıkararak elde edilen puan olarak bilinmektedir. bu puan özellikle aynı puana sahip olan iki takım arasındaki avantajın kimde olduğunu öğrenmek ve hangisinin diğerine göre üst sıralarda yer aldığını öğrenebilmek adına önemlidir. Sadece lig maçlarında değil kupa maçlarında da bu puan kullanılmaktadır. Üstelik sadece futbol maçları için değil eskrim ve pek çok spor dalında da kullanılan bir puan sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

   Averaj

   Eskrimde oyuncunun bir maç içerisinde yaptığı ve yediği tuşların farkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer oyuncu 5 tuş yapıp 4 tuş yemişse averajı 1 olacaktır. Ancak 5 tuş yiyip 4 tuş yapmışsa bu durumda averajı -1 olacaktır.]]>
   Kale https://www.futbolterimleri.gen.tr/kale.html Thu, 29 Nov 2018 03:41:32 +0000 Kale, futbolda olmazsa olmazlardan biridir. Futbolun en önemli kuralı ve en büyük amacı olan gol durumu bu kale içerisinde gerçekleşmektedir. Elbette ki kalenin standartlara uygun olması şarttır. Futbol kuralları içerisinde k Kale, futbolda olmazsa olmazlardan biridir. Futbolun en önemli kuralı ve en büyük amacı olan gol durumu bu kale içerisinde gerçekleşmektedir. Elbette ki kalenin standartlara uygun olması şarttır. Futbol kuralları içerisinde kalenin ölçüleri yani genişliği yüksekliği gibi farklı şekillerde standartları bulunmaktadır. Bu standartlar fifa genel sekreterliği tarafından belirlenmiş ve yıllarca değiştirilmemiştir. Yatay bir dikdörtgen şeklinde olan kale, futbol sahası içerisinde iki tane olacak şekilde her iki takıma verilmiştir. Saha içerisinde karşı karşıya olması gereken kaleler, sahada kısa kenarların tam orta bölümüne yapılmıştır. Bu iki kaleden biri bir takıma diğeri ise bir diğer takıma verilmiştir. Bu kalelere atılan topların tutulması içinse birer kaleci kale önünde beklemektedir. Kaleler, zeminde dik olarak yerleştirilen iki direk ve bu direklere bağlanmış olarak filelerden oluşmaktadır. futbolun genel amacı olan topun karşı takım tarafından kaleye sokulması durumunda top bu kaleye atılmalıdır. Atılan top arkadan saha dışına gitmemesi için ise bu fileler görevini yaparak topu tutmaktadır. Kale, futbol sahası dışında yapılmıştır. Yani dikdörtgen şeklinde olan futbol sahasının kısa çizgilerine dikile direkler saha dışında kalarak futbol oyun alanına herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Bunun yanında kale yapımında ayrıca iki dikine direkten başka birde zemine paralel olan direkler bulunmaktadır. Bu direk ise kalenin üst sınırını oluşturmaktadır. 

  Kale
  Kale, yapım sırasında Fifa'nın belirlemiş olduğu bazı standartlara sahip olmalıdır. Aksi durumda bu futbol sahasında herhangi iki takım arasında futbol maçı oynanamaz. Bu standartlara göre genellikle ülkemizde demirden yapılmış olan kale direkleri aslında tahtadan ya da metalden olmak üzere onaylı malzemelerden üretilebilmektedir. Fakat belirtmek isterim ki kale direklerinde kullanılacak olan direklerin rengi ne olursa olsun kesinlikle beyaz olmalıdır. Aksi durumda bu kale geçersiz olacağından dolayı futbol sahasında geçerli bir futbol maçı oynanamaz. Kale direkleri arasında ki mesafe de yine önceden futbol kuralları için belirlenmiş olan standartlara göre yapılmalıdır. Dikine olan direklerin arasındaki mesafe ülkemizde ve dünyada tüm futbol sahalarında 7,32 metre olmalıdır. bu ölçüler ile yapılan kale oynanacak olan futbol maçı için geçerli olacaktır. Futbol sahası içerisinde bulunan kalelerin birde zeminden yüksekliği bulunmaktadır. Bu yükseklik ise yine futbol standartlarına göre tam olarak 2,44 metre olacak şekilde ayarlandığında tam olarak bu kale geçerli olacaktır. İşte bu standartların yanında kalelerin arkasında bulunan fileler birçok kişi tarafından zorunluymuş gibi düşünülse de bu fileler resmi olarak herhangi bir mecburiyet gerektirmemektedir. Yani bir futbol sahasında bulunan kalelerin arkasında file bulunmayabilir. Fakat ülkemizde ve dünyada kaleye atılan topların uzağa gitmemesi için ve aynı zamanda atılan gollerin daha rahat görülebilmesi için hemen hemen her kalede file bulunmaktadır. 

  Kale arkasına yerleştirilmiş olan fileler ilk olarak 1889 yılında atılan topların gol olup olmadığı üzerine taraftarlar arasında çıkan tartışmalar nedeni ile bir mühendis tarafında üretilerek bir futbol maçında kullanılmıştır. Bu filenin kullanımı son derece olumlu bir şekilde sonuç verdiği için günümüzde bütün futbol maçlarında kullanılmaktadır. 
  ]]>
  Derbi https://www.futbolterimleri.gen.tr/derbi.html Thu, 29 Nov 2018 22:06:11 +0000 Derbi, demek aynı şehirde bulunan iki takımın birbirleriyle maç yapması anlamına gelir. Derbi maçların önemi diğer maçlardan çok daha fazladır çünkü arada ezeli rekabet vardır. Derbi maça çıkacak takımların hiçbi Derbi, demek aynı şehirde bulunan iki takımın birbirleriyle maç yapması anlamına gelir. Derbi maçların önemi diğer maçlardan çok daha fazladır çünkü arada ezeli rekabet vardır. Derbi maça çıkacak takımların hiçbir iddiası olmasa bile takımlar için o maçın önemi çok daha farklıdır. Derbi maçlarda önemli olan prestijdir. Günümüzde aynı şehirden olmasa bile derbi gibi gösterilen efsaneleşmiş maçlarda bulunmaktadır ve bu maçlar derbi olarak anılmaktadır. Mesela Real Madrid ve Barcelona Futbol Kulübü ayrı iki şehrin takımlarıdır fakat dünya çapında en meşhur derbi olarak anılır. Bu tür örneklleri arttırabilirsiniz. Ülkemizde bu tür bir örnek ise Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe futbol takımlarının Trabzonspor ile oynadığı müsabakalar derbi olarak bilinir fakat şehirler farklı olduğu için aslında bu maçlar derbi değildir.

  Ülkemizde ki en büyük derbi maçlar Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray arasında yani İstanbul'un ve hatta Türkiye'nin üç büyük takımı arasında oynanmaktadır. Bu maçlar öyle önem taşır ki bütün ülke tarafından hafta sonu derbi olduğu bilinir ve heyecanla o gün beklenilir. Milyonlar ekran başına geçer ve tarih sayfalarında yerini alacak bu büyük mücadeleleri canlı izlemek ister. Stadyumlar deyim yerindeyse derbi maçlarda ağzına kadar dolar. Biletler günler öncesinden tükenmiştir. Derbinin oynanacağı stadyumda programlar hazırlanır onlarca kamera iş başına geçer. 
  Derbi
  Ayrıca derbi maçların çoğu olaylı geçer ve stres altında oynanır. Daha önce oynanan derbi maçları hatırlayacak olursak stad içinde ve çevresinde iki takımın taraftarları arasında istenmeyen ve spor müsabakalarına yakışmayan olaylar meydana gelmektedir. Bunun daha da ötesinde derbi maçlarda futbolcularda sahada  birbirleriyle kavga ediyorlar. Kırmızı kartlar havada uçuyor ve hakemler derbi maçları yönetmekte güçlük çekiyor. Her ne kadar spor müsabakalarına yakışmayacak olaylar çıksa da bunun tam tersi centilmence  sporun bilinci içerisinde geçen bir çok derbi maçlara da şahit oluyoruz. Derbi sporun olmazsa olmazıdır diyebiliriz. 
  ]]>
  Köşe Vuruşu https://www.futbolterimleri.gen.tr/kose-vurusu.html Fri, 30 Nov 2018 10:41:59 +0000 Köşe vuruşu, futbolda son derece önemi kurallardan biridir. Sık sık karşılaşılan köşe vuruşu durumunun kendi içerisinde çok farklı kuralları bulunmaktadır. Standartlar çerçevesi içerisinde uygulanmayan köşe vuruşla Köşe vuruşu, futbolda son derece önemi kurallardan biridir. Sık sık karşılaşılan köşe vuruşu durumunun kendi içerisinde çok farklı kuralları bulunmaktadır. Standartlar çerçevesi içerisinde uygulanmayan köşe vuruşları futbol maçında geçersiz sayılmaktadır. Bu nedenle oyuncunun köşe vuruşu sırasında gerekli kurallara uyması gerekmektedir. Aslında saha dışına çıkan topun tekrar sahaya alınması için uygulanan bu yöntemin adına köşe vuruşu ya da korner denilmektedir. Korner durumunda gerçekleşen köşe vuruşu,her zaman karışı takım tarafından diğer takımın sahası içerisinde yapılmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi köşe vuruşu sahanın köşelerinden yapılmaktadır. Saha köşelerinde bulunan belirli alan içerisinde bırakılan topun karşı takımın oyuncusu tarafından oynatılması ile köşe vuruşu gerçekleştirilmektedir. Köşe vuruşunun yani kornerin gerçekleşebilmesi için oyuncu tarafından atılan topun diğer oyuncuya değerek kendi sahasının kalesinin bulunduğu taraftan dışarı çıkması gerekmektedir. Örneğin bir futbol maçında karşı takımın çektiği bir şutun kaleciye çarparak dışarı çıkması durumunda şutu çeken takım bir köşe vuruşu hakkı kazanmaktadır. Bu durumda köşe vuruşunun gerçekleştirileceği köşe hakem tarafından topun saha dışına çıktığı bölgeye en yakın köşeden uygulanmaktadır. 

  Köşe vuruşunun en önemli kurallarından birisi de karşı takım oyuncuları köşe vuruşu kullanılacağı zaman topa belli bir mesafeden fazla yaklaşamaması durumudur. Bu durumda köşe vuruşu kullanacak olan oyuncu rahat bir şekilde topu istediği bölgeye atabilecektir. Bu mesafe ise futbol kurallarında tam olarak 9,15 metre olarak belirlenmiştir. Net olarak 1872 yılında ortaya çıkarılan bu kural İngiltere futbol federasyonu tarafından uygulamaya konularak günümüze kadar gelmiş ve günümüzde de uygulanan bir kural haline gelmiştir. Köşe vuruşunu kullanacak oyuncu topa en son dokunan karşı rakip oyuncusudur. Bu oyuncu topun en yakın olduğu köşeye geçerek köşe vuruşunu gerçekleştirmektedir. Oyuncunun topa vurması ya da dokunması sonrasında oyun başlamış olur. Bu durumda diğer oyuncular 9,15 metre kuralı sona erdiği için köşeye istediği gibi yaklaşabilmektedir. Bu durum köşe vuruşunu kullanacak olan oyuncu tarafından topa dokunulması ile başlamaktadır. Bu durumda karşı takımın oyuncuları istediği şekilde topa müdahale edeceği unutulmamalıdır. Köşe vuruşu birçok farklı kuraldan oluşmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde uygulanan köşe vuruşu kabul edilmektedir.

  Köşe Vuruşu
  • Köşe vuruşunda en önemli kurallardan birisi tabi ki köşe vuruşu yapıldıktan sonra köşe vuruşunu gerçekleştiren oyuncu topa dokunabilmesi için topun bir başka oyuncuya değmesi gerekmektedir. Bu durumda köşe vuruşu yapıldığında köşe vuruşunu yapan takımın oyuncuları kendi aralarında paslaşarak topu tekrar köşe vuruşunu gerçekleştiren oyuncuya verebilir. 
  • Sahanın etrafında köşe vuruşu yapılacak yerlerde bayraklar bulunmaktadır. Bu bayraklar kesinlikle oyuncu tarafından yerinden oynatılamaz. bu durumda köşe vuruşu geçersiz olacaktır.
  • Köşe vuruşu yapılan köşede topu köşe vuruşu çizgileri sınırları içerisinde bulundurmak gerekmektedir. Köşe vuruşu yapılırken top bu sınırlar içerisinde olmalıdır. Aksi durumda köşe vuruşu geçersizdir. 
  ]]>
  Forma https://www.futbolterimleri.gen.tr/forma.html Fri, 30 Nov 2018 19:26:11 +0000 Forma, futbolcuların futbol müsabakalarında giydiği giysi veya ekipman olarak bilinmektedir. Futbolcuların formalarında belli renkler veya armalar bulunmaktadır bunun sebebi ise maç esnasında ayırt edilebilmektir. Genellikle futbolcu Forma, futbolcuların futbol müsabakalarında giydiği giysi veya ekipman olarak bilinmektedir. Futbolcuların formalarında belli renkler veya armalar bulunmaktadır bunun sebebi ise maç esnasında ayırt edilebilmektir. Genellikle futbolcuların ayırt edici, dikkat çeken bölüm sırtlarında ya da şortlarında olur. Günümüzde bu ayırt edici özelliklere bir ek olarak bir de futbolcuların formalarında göğüs bölgelerinde forma numaraları bulunmaktadır. 

  Eski dönemlerde bu 1990 ların ortalarına kadardır, forma numaraları oyuncuların zevk ve isteklerine göre ayarlanmaktaydı ancak bu durum 1995 yılından sonra değişmiştir. Aynı forma numarası kullanımı ilk defa 1954 yılında FİFA Dünya Kupasında olmuştur. Her oyunca aynı forma numarası ile oynamıştır. Takımların toplamda 22 kişilik kadrolarındaki her oyuncunun forma numarası turnuva bitene kadar hep aynı kaldı. 

  Forma
  1993 yılında ise ilk defa futbol liglerinde bu duruma benzer bir durum yaşandı ve İngilteredeki The Football League de sezon boyunca futbolcuların hepsi aynı numarayı taşımaya başladı. Diğer eski sistemlerde ise ilk on birdeki futbolcuların numarası 1 ile 11 arası değişirdi. Bu durumlara UEFA liglerinde son verilmiş ve forma numaraları 1 den 99 a kadar istenilen şekillerde dağıtılmış ve kısıtlamalara son verilerek bu düzen sabitlenmiştir.
  ]]>
  Oyun Kurucu https://www.futbolterimleri.gen.tr/oyun-kurucu.html Sat, 01 Dec 2018 18:13:32 +0000 Oyun Kurucu, forvet oyuncuları ile defans oyuncuları arasında yer alır. Oyun kurucunun görevi her iki pozisyondaki basketbolculara da yardım etmek ve takımın sayı bulması için paslar ile oyunu yönlendirmektir. Genellikle iki elini Oyun Kurucu, forvet oyuncuları ile defans oyuncuları arasında yer alır. Oyun kurucunun görevi her iki pozisyondaki basketbolculara da yardım etmek ve takımın sayı bulması için paslar ile oyunu yönlendirmektir. Genellikle iki elini de iyi kullanan basketbolculara verilen bir isimdir oyun kurucu. Koçun oyun planını sahaya yansıtması beklenir. 

  İyi Bir Oyun Kurucunun Özellikleri Nelerdir

  Oyun kurucu futbolcunun en belirgin ve en önemli özelliği futbol zekasıdır. Futbolcunun oyun zekası oyunu okuyacak ve etkili bir şekilde topu oyuna dağıtabilecek seviyede olmalıdır. Saha içerisinde çok hızlı olmalıdır ve aynı zamanda saha içerisinde hangi futbolcuya pas vererek oyunun akışını ne tarafa yönlendirmesi gerektiğini çok iyi bilmelidir. 

  Oyun Kurucu
  Oyunda, takım arkadaşları içerisinde topu en çok ayağında tutmalı ve ayrıca atak başlatılırken diğer takım üyelerine kendini oyun kurucu olarak kabul ettirmek zorundadır. Oyun kurucunun görünürdeki rolü ise, takımın gol yollarını açmak ve gerektiği yerde gol pası yani asist vermektir.
  ]]>
  Verkaç https://www.futbolterimleri.gen.tr/verkac.html Sat, 01 Dec 2018 19:34:31 +0000 Verkaç, takım halinde oynanan oyunlarda sıklıkla görülen bir paslaşma eylemidir. Başta futbol olmak üzere hentbol ve basketbol gibi takım sporlarında da kullanılan en basit hücum yöntemi olarak karşımıza çıkan bu paslaşma h Verkaç, takım halinde oynanan oyunlarda sıklıkla görülen bir paslaşma eylemidir. Başta futbol olmak üzere hentbol ve basketbol gibi takım sporlarında da kullanılan en basit hücum yöntemi olarak karşımıza çıkan bu paslaşma hareketine duvar pası adı da verilmektedir. Bu pasta asıl olan bir oyuncunun takım arkadaşına pas verip daha uygun bir pozisyona geçerek arkadaşından topu pas yoluyla geri almasıdır. Yani bu hareket topun güvenli bir şekilde kendi takımında kalmasını sağlayabilmek açısından oldukça etkili bir taktiktir.

  Verkaç
  Bu tip paslaşmalar daha çok kapalı savunmaları aşabilmek adına karşımıza çıkmaktadır. Yani verkaç yapmak isteyen futbolcu müsait durumdaki bir arkadaşına pas verip şut çekmek için uygun bir bölgeye geçerek defansı geçip gol arayışını gerçekleştirmek için topu arkadaşının pası ile geri almaktadır. Rakip takım da topun peşine gideceği için bu taktiği uygulayan futbolcuyu bir an için bile olsa boşta bırakacaktır.
  ]]>
  Menajer https://www.futbolterimleri.gen.tr/menajer.html Sun, 02 Dec 2018 16:29:24 +0000  Menajer, Bir sanatcının  veya sporcunun meslegi ile ilğili düzenlemeleri yapan kişilerdir. Menajerlik söz öbegi anlamıyla bir sporcunu veya sanatçının mesleki gerekliliklerini  düzenleyen kişi olarak tanımlanabilir. Gün  Menajer, Bir sanatcının  veya sporcunun meslegi ile ilğili düzenlemeleri yapan kişilerdir. Menajerlik söz öbegi anlamıyla bir sporcunu veya sanatçının mesleki gerekliliklerini  düzenleyen kişi olarak tanımlanabilir. Günümüzde menajerler üzerine birçok görev düşmektedir.  çünkü menajerler vasıtasıyla sporcu yada sanatçı gönül verdiklerimize en sağlıklı sekilde iletişime gecebiliyoruz. Örneğin bir show programı konuğu sanatçıyı çok beğendiğimizde   sanatçının günü ve saati belirli  olan show programına katılmasını ve tüm yapılması gerekenleri  yapmasını sağlayan menajeridir. Ya da bir basketbolcuyu beğendiğimizde veya futbolcuyuveya herhanği bir spor dalıyla ugrasan bir birey gördüğümüzde de aynı durum gecerlidir. O kişiyi, sporcu veya sanatçıyı bizlere   en iyi  şekilde sunan yine menajerlerlik yapan kişilerdir..Bir organızasyon için gerekli olan sanatcı ve müzisyenleri temin ederkende aracı olarak menajerler kullanılır.

  Menajerler olmasaydı bir takım zorluklarla karsı karsıya kalırdık sanatcı sporcu kişilerle iletişimimiz zorlasırdı.
   Menajerler olmasaydı tüm sanatçı ve spor camiasında ki ünlü şahısları tv veya diger organızasyonlarda göremeyecektik, ya da görsek bile ilgimizi, çekemeyeceklerdi bir beğenı alğısı oluşmayacaktı.çünkü işlerindeki tempoyu ve düzeni sağlayan insanlar olmadığı için bir karısıklık  olacaktı.
  Menajerlerin sosyal hayatta ve toplumda ki yeri büyük bu nedenle ilğimizi çeken sanatçı ya da sporcuları düşünürsek bunun yanında o insanları bizlere sunan menajerlerin önemi yadsınamaz.

  Menajer
  Menajerlik yapabilmek için  organizasyon yönetimi i ve etkinlik yönetim alanında bilğili olmak, sektörü yakından tanımak gerektiğini belirten  sektör yetkilileri, tanınmanın önemine de dikkat çekiyor. Sanatçı veyasporcunun  aile üyelerinden  menajerinin olması o kişinin reel  bir menajer olduğunu göstermeyecegi kanısı uzerinde duran  yetkililer, bu görev için herhangi bir diploma ve sertifika  olmadığı belirtirler. 

   Görevleri

  • Ücret-kaşe bedeli, sahne alınacak mekan, alanın durumu, konaklama, ulaşım, sağlık, sahne ve elektrik sistemlerinin oluşturulmasıyla birlikte sanatçının ekibin hizmetinide düzene sokar
  •  Organizasyoncu   kişi veya kurum elemnları  menajerle iletişim halinde olur, sorumluluk tamamen menajerlerindir. Sanatçı sahne alınacak mekana ya da alana gerekli işlemleri tamamlanmıs olarak gider..
  • Menajer bu süreci yasarken birçok olumsuzlukla karsılasır. ve bunu kesınlikle yansıtmamaya özen gösterir.
  • Sanatçı veya sporcunun mesleki ihtiyaçları dışında kalan kişisel saglık ailevi özel hayat gibi faktörleride düzenleyen kişilerdir.
  • Bunların dışında spor ve sanatçılara halka karsı belirli bir tavır sergilemeleri konusunda yol göstericidir.
  • Sanatçı ve sporculara gelecekle ilğili hedef koydurarak kendilerini ileri tasımalarını sağlar.
  ]]>
  Hazırlık Maçı https://www.futbolterimleri.gen.tr/hazirlik-maci.html Mon, 03 Dec 2018 15:34:37 +0000 Hazırlık Maçı, rekabetin ve sezon sıralamasının olmadığı para ödülü bulunmayan spor karşılaşmalarına verilen genel addır.Sezon hazırlığı, eğlenmek ve yardım kuruluşları için para toplama amaçlı gerçekleştiri Hazırlık Maçı, rekabetin ve sezon sıralamasının olmadığı para ödülü bulunmayan spor karşılaşmalarına verilen genel addır.
  Sezon hazırlığı, eğlenmek ve yardım kuruluşları için para toplama amaçlı gerçekleştirilebilmektedir. Hazırlık maçının dostluk maçı, özel maç ve gösteri maçı gibi eş anlamları bulunmaktadır. Hazırlık maçı birkaç spor dalında uygulanabilmektedir.

  Futbol: Lig futbolu oluşturulmasından sonra kulüp takımlarının sezon öncesi hazırlık maçları oynadıkları bilinmektedir. Bu maçlar ile oyuncular sezona hazırlanmakta, oyuncuların ısınması sağlanmakta ve taktik hataları mevcut ise bu hataların giderilmesi sağlanabilmektedir. Karşılaşmaların çoğu bir tek maç olarak düzenlenmiş olsa da bazı takımlar turnuvalar düzenleyebilmektedir. Bunlardan bazıları; Emirates Kupası, Amsterdam Turnuvası, Teresa Herrera Kupası'dır. Milli takımların da önemli turnuvalara hazırlanmak amacıyla dostluk maçları düzenledikleri bilinmektedir.

  Hazırlık Maçı
  Buz Hokeyi: Buz hokeyi takımları sezon öncesinde hazırlık maçları düzenlemektedir.

  Beyzbol: Major League Baseball'de sezon öncesindeki dönem "ilkbahar antrenmanı" olarak adlandırılmaktadır. Bu ligdeki takımlar sezon öncesi Arizona'da veya Florida'da antrenmanlarını sergilemektedir. Arizona eyaletinde antrenman sergileyen takımlar "Kaktüs Ligi", Florida eyaletindekiler ise "Greyfurt Ligi" adını verdikleri hazırlık turnuvaları düzenlemektedir. 

  Basketbol: NBA takımları her sene sezon öncesinde yedi hazırlık maçı sergilerler.

  Amerikan Futbolu: National Football League ligine dahil takımlar her sene iki iç sahada, iki de deplasmanda olmak üzere toplam dört hazırlık maçı sergilemektedir.
  ]]>
  Süper Gol https://www.futbolterimleri.gen.tr/super-gol.html Tue, 04 Dec 2018 00:32:30 +0000 Süper Gol, spor dallarından futbol müsabakasında atılan bir çok goller vardır. Futbol müsabakalarında gol atmak çok önemlidir. Ve galip olarak müsabakalardan ayrılmanızı sağlar. fakat bazı goller vardır ki bu goller atıld Süper Gol, spor dallarından futbol müsabakasında atılan bir çok goller vardır. Futbol müsabakalarında gol atmak çok önemlidir. Ve galip olarak müsabakalardan ayrılmanızı sağlar. fakat bazı goller vardır ki bu goller atıldığında galip ayrılmamanızda dahi taraftarlardan büyük övgü alır. Hatta  yenilmesine üzüldüğünüz takımınızın attığı golle moral bile bulursunuz. Bundan dolayı, süper goller tarih boyunca her zaman ilgi görmekle birlikte hafızalardan hiçbir zaman silinmemiştir. Atılan bir golün süper bir gol olması genel olarak göreceli olarak görünse de bazı gol vuruşları oldukça önemlidir. Ve bu gol vuruşları herkes tarafından takdir edilen süper goller arasına girmektedir. Bu tip vuruşları gerçekleştirmek ise gerçekten oldukça zordur. Çünkü futbol oyunu zaten başlı başına zor ve yetenek isteyen spor dalları arasındadır. Bazen çok çalışsanız dahi yetenek olmadığı sürece hiç bir zaman mesafe kat edemeyeceğiniz bir spor dalıdır. Bu yetenekler arasında bilekleriniz güçlü ve kabiliyetli olması gerekmektedir. Futbol oyunları aynı zamanda zeka isteyen bir spor dalıdır. İleriyi görebilmeli ve ona göre pozisyonlar hazırlanmalıdır. Bundan dolayı bu kadar zorluklar altında atılan süper goller ister istemez akıllara kazınır ve tarihe geçmektedir. Fakat bazı goller için gerçekten de yetenek yanında ayrı zeka isteyen gol vuruşları yapılarak süper goller arasına giren goller mevcuttur. Bu gol vuruşlarını ve tarihte öne çıkan Türk futbolcularını sizinle paylaşacak olursak;

  Rövaşata Olarak Atılan Süper Gol; Rövaşata olarak atılan süper goller herkes tarafından beğenilen ve seyir zevki oldukça yüksek gol vuruşlarıdır. Rövaşata süper gol vuruşu izleyenler için seyir zevki ne kadar yüksek ise atılması da o kadar zor bir pozisyondur. Rövaşata gol vuruşunda zeka öngörü, yetenek, beceri hepsinin bir arada bulunması ve bunların çok kısa zamanda aynı anda gerçekleşmesi ile gerçekleşmektedir. Rövaşata süper gol vuruşu pozisyon olarak ele alındığında havadan gelen topa futbolcunun sırtı kaleye dönük olacak şekilde pozisyon alarak her iki ayağını yerden kesmesi ile yükselerek ayaklarını makas şeklinde açıp kapatarak topa vurması ile sırtı kaleye dönük olan futbolcunun bu vuruşu ile kendi kafasının üstünden topu aşırtarak fileler ile buluşturması şeklinde gerçekleşir. Evet rövaşata süper golüne yükselmek için zamanı çok iyi ayarlayarak topa çıkağı zaman dilimini iyi ayarlamalı ve orta olarak kullanılan topun düşeceği yeri ve pozisyonunu almak için oldukça yüksek zekaya ve öngörüye sahip olmak ve topa vuruş olarak ayaklarına hakim yetenekli bir ayak olması gerekmektedir. Görüldüğü üzere rövaşata süper gol atmak için bir çok faktörün bir arada olması gerekmektedir. Ülkemizde tarihe geçen ve kariyeri boyunca en çok rövaşata süper gol atan Tanju Çolak 'tır.

  Süper Gol
  Vole Olarak Atılan Süper Gol; Vole olarak atılan süper gol ise aynı şekilde seyir zevki yüksek olan diğer bir süper gol çeşitlerindendir. Süper goller arasında bulunan vole vuruşlar seyir zevki yüksek olduğu kadar atılması ve filelerle buluşması bir o kadar zor olan gol çeşididir. Vole olarak atılan süper gol için bir çok faktörlerin bir arada olması gerekmektedir. Vole olarak gol atmak için beceri yetenek zeka gibi faktörlerin yanında birde çok iyi denge becerisi olması gerekmektedir. Çünkü vole vuruşu pozisyon olarak ele alındığında; ilk olarak gelen topa vurulacak olan ayağı kaldırarak ayağın dış kısmıyla sert bir şekilde vururken, aynı zamanda diğer yerde kalan ayağı da iyi kullanarak dengeli bir şekilde durmayı sağlamalı ve topa vururken hem yerden güç almalı hemde kalçayı vuruş sırasında 180 derece kadar döndererek topa sert ve etkili vurmayı sağlamalı bu şekilde fileler ile topu buluşturarak süper gol tarihine geçilmektedir. Ülkemizde kariyeri boyunca en çok vole olarak atılan süper goller arasında taçsız kral unvanıyla Metin Oktay yer almaktadır.

  ]]>
  Gol Krallığı https://www.futbolterimleri.gen.tr/gol-kralligi.html Tue, 04 Dec 2018 19:30:48 +0000 Gol Krallığı, Dünyanın en çok seyircisi olan spor dalı hiç şüphesiz ki futbol dur. Futbol kitleler üzerinde o kadar etkilidir ki, çok büyük insan gruplarının bir galibiyet ile sokaklara dökerek kutlama yaptırabilmektedir. B Gol Krallığı, Dünyanın en çok seyircisi olan spor dalı hiç şüphesiz ki futbol dur. Futbol kitleler üzerinde o kadar etkilidir ki, çok büyük insan gruplarının bir galibiyet ile sokaklara dökerek kutlama yaptırabilmektedir. Bütün dünya da olduğu gibi bizim ülkemiz de de futbola 7 den 70  büyük bir ilgi vardır. Bu büyük ilgi, futbol oynayan oyuncuları da halk arasında popüler yapar. 

  Futbolcular oynadıkları oyuna göre, örneğin bir kaleci, ne kadar çok gol kurtarır sa o kadar iyidir ve takımın taraftarları o kadar çok sever. Yine aynı şekilde ileri alanda oynayan oyuncu ne kadar çok gol atıyorsa o kadar başarılır ve bir o kadar sevilir. Hatta bazıları gol kralıdır ve öldükten sonra bile adı asla unutulmaz. Futbol tarihine adı altın harfler ile yazılır.

  Gol Kralı Kime Denir

  Futbol liginde o sezon bütün takımların arasında en çok gol atan oyuncu o yılın gol kralıdır. 1. 2. ve diğer liglerin kendi aralarında gol kralları vardır. O sezon ligin en çok gol atan futbolcusu gol kralıdır. Türkiye de yıllarca üst üste gol kralı olmuş bir çok önemli dünya yıldızı diyebileceğimiz futbolcular yetişmiştir.

  Türkiye'nin Unutulmaz Gol Kralları Kimlerdir

  Metin Oktay: 2 şubat 1936 tarihinde İzmir Karşıyaka da dünyaya gelmiştir. Futbol karşılaşmalarındaki golcü kimliği ve yaşadığı sayısız gol krallığı nedeni ile taçsız kral olarak adlandırılmaktadır. Türkiye'nin ve dünyanın tanınmış en büyük futbolcularından bir tanesidir.

  1952 yılında başladığı futbol kariyerinde amatör liglerde top koşturduktan sonra 1954 1955 sezonu başlamadan önce İzmir spora transfer olmuştur. böylece ilk profesyonel kariyerine adım atmıştır. 

  Gol Krallığı
  Metin Oktay 1955 yılında Galatasaray takımı ile anlaştı ve sözleşme karşılığında taksi plakalı bir Chevrolet marka otomobil sahibi oldu. Galatasaray kulübümde yıldızı parlaya futbolcu, Galatasaray'ın şampiyon kulüpler kupası maçında Dnoma bükreş'e karşı oynadığı maçta bir gol atarak, Avrupa kupalarında ilk gol atan Türk futbolcu olarak ta tarihe geçmiştir. 

  1955.1956.1957 ve 1958 yıllarında İstanbul profesyonel liginde üst üste gol krallığı ünvanına sahip olmuştur. 1959 yılında kurulan milli ligin ilk üç yılında gol krallığı ünvanını korumaya devam etmiştir. Daha sonra bir süre İtalya kulübünde top koşturduktan sonra Galatasaray'a geri döndü ve yine 3 sezon üst üste gol krallığına sahip oldu.

  Galatasaray forması ile 324 lig maçında oynayan Metin Oktay 294 gol atarak hem Galatasaray'ın hem Türkiye'nin en çok gol atan futbolcularından birisidir.

  Tanju Çolak: 10 kasım 1963 tarihinde samsun da doğmuştur. Türkiye 1. futbol liginde 240 gol ile en çok gol atan 2. futbolcudur. Futbol hayatına samsun da başladıktan sonra,1987 yılında Galatasaray kulübüne transfer olmuştur.. Samsun sporda iki defa gol kralı olan futbolcu, Galatasaray'a transfer olduğu yıl yine gol kralı olmuştur. O yıl Metin Oktay'ın en çok gol atma rekorunu da kıran, aynı zamanda o yıl Avrupa liglerinde en çok gol atan futbolcu olmuştur. 
  Tanju Çolak 5 kez 1. ligde gol kralı olmuştur. Ayrıca dünya karmasında oynayan ender futbolculardan bir tanesidir.

  Hakan Şükür: Kosava Priştine göçmeni olan bir ailenin çocuğudur. 1971 yılında Ada pazarında dünyaya gelmiştir. Türkiye futbol liginde 249 gol atarak en çok gole sahip olan oyunculardan biridir.

  1. ligde 3 kez gol krallığı yaşamış olan hakan şükür, Galatasaray'ın Avrupa ligindeki başarıların da da önemli rol oynamıştır. Türk milli takımında bir çok kez forma giyen futbolcu, milli takımda da en çok gol atan futbolcu olmuştur. 

  Diğer gol kralları gibi kariyerinin zirvesini Galatasaray kulübünde yaşayan Hakan Şükür, hem Türkiye liglerinin hemde Avrupa'nın en]]> Jübile Maçı https://www.futbolterimleri.gen.tr/jubile-maci.html Wed, 05 Dec 2018 16:12:58 +0000 Jübile maçı veya Jübile, birçok spor dalında, genelde futbolda kulüp adına uzun süre oynayanların ya da çalışanlarının onuruna düzenlenen özel bir müsabakadır.Kulüpler geleneksel olarak Jübile maçı veya Jübile, birçok spor dalında, genelde futbolda kulüp adına uzun süre oynayanların ya da çalışanlarının onuruna düzenlenen özel bir müsabakadır.

  Kulüpler geleneksel olarak, takımda on yılını geçirmiş ya da kulüp için efsaneleşmiş oyuncuları adına jübile düzenlerler. Herhangi bir rekabet ortamının bulunmadığı bu müsabakalarda, kulüp tarihine adını yazdırmış diğer eski oyuncular da davet edilir. Bu tür karşılaşmalarda rakip takım genelde bir milli futbol takımı da olabilir. Bunun yanı sıra, eğer bir futbolcu birden fazla kulüpte efsaneleşmişse, jübile maçına, oyuncunun en son oynadığı  ve daha önce beraber oynadığı eski kulüplerde  dahil olabilir. Tüm kazançların oyuncuya gittiği maçta, ülkeye bağlı olarak gelir vergiye de  tabi tutulmayabilir.

  Jübile Maçı

  Son zamanlarda bu gelenek, özellikle de çok fazla ücretler alan futbolcuların forma giydiği Avrupa ülkelerindeki  liglerinde önemini yitirmeye başladı. Son günlerde  popüler olan özellikle de spor dallarında ter döken profesyonel sporcular, eski sporcuların bu gelire olan ihtiyaçlarından çok daha fazla kazanç sağlamaktadır. Ayrıca günümüzün değişen profesyonellik anlayışında, oyuncular geçmiş on yıllara nazaran bir kulüpte daha az kalma yönündedir. Tüm bunların sonucunda, oyuncunun bu paraya ihtiyacı olmadığını bilen çoğu taraftar bu karşılaşmalara soğuk bakmakta veya gelmemektedir.

  ]]>
  Teknik Direktör https://www.futbolterimleri.gen.tr/teknik-direktor.html Thu, 06 Dec 2018 02:09:10 +0000 Teknik Direktör bir sporcunun veya spor takımının kişisel gelişimlerini ve stratejilerini belirleyerek ve geliştirerek başarı sağlamak için görev yapan kişilerdir. Teknik direktörler bir çok spor alanında görev yapmaktadır. F Teknik Direktör bir sporcunun veya spor takımının kişisel gelişimlerini ve stratejilerini belirleyerek ve geliştirerek başarı sağlamak için görev yapan kişilerdir. Teknik direktörler bir çok spor alanında görev yapmaktadır. Futbol, Basketbol, Boks, Voleybol, Hentbol, Atletizm bunlardan sadece bir kaçıdır. Aklınıza gelebilecek bütün spor dallarında teknik direktörler vardır bazı spor dallarında farklı olarak adlandırılabilir. Örneğin basketbolda teknik direktör yerine koç terimi kullanılmaktadır fakat aralarında görev olarak bir fark yoktur. Gerek koç olsun gerek teknik direktör olsun ikisi de takımının ve sporcularının başarısı için çalışmaktadır. Tabi bunun yanında kendi kariyerleri içinde başarıya ulaşmaları çok önemlidir.

  Teknik direktör olabilmenin bir çok farklı tarafı vardır. Bunun en çok rastlanılan yönü Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunu olmak veya teknik direktörlük yapılan alanda daha önceden iyi bir sporcu olmaktır. Günümüzde bunun bir çok örneğinin futbol ve basketbol alanlarında görmekteyiz ki bu diğer bütün spor dalları içerisinde de bulunmaktadır. Fakat bir spor kulübünde malzemeci sıfatında görev yapan bir kişi bile teknik direktörlük görevi üstlenebilir. Yani teknik direktör olmak için belirli şartlar taşımanıza gerek yoktur. Daha önceden sporcu lisansınız veya sporla ilgili bir diplomanız hatta lise diplomanız bile olmadan üst düzey bir kulüpte teknik direktörlük yapabilmeniz mümkündür fakat bu duruma çok rastlanıldığını söylemek mümkün değildir.

  Teknik direktörlük eğlenceli olduğu kadar stresli ve sıkıntılı bir meslek dalıdır. Bu meslekte birlikte çalışmış olduğunuz sporcunun özel hayatı bile sizi ilgilendirmektedir. Sporcunuzu veya takımınızı başarıya ulaştırmak için her biriyle tek tek ilgilenmelisiniz, onları motive etmelisiniz ruh ve kafa yapısı olarak çıkacağı mücadeleye veya yarışmaya hazırlamalısınız. Bunun için müsabaka gününe kadar antrenmanlar düzenlemeli ve bu antrenmanların düzeyini iyi ayarlamanız gerekmektedir. Eksik yapacağınız antrenmanların yanı sıra sporculara fazla antrenman yaptırmakta işe yaramayabilir ve sakatlık durumunu ortaya çıkarabilir. Tabi teknik direktör bu işleri gerçekleştirirken yalnız değildir ve yardımcıları bulunmaktadır. Teknik direktörlerin yardımcılarıyla birlikte oluşturduğu gruba da teknik heyet ismi verilmektedir. Genelde bu heyet gittiği her takıma birlikte gider ve sürekli olarak birlikte çalışırlar.
  Teknik Direktör
  Teknik direktörler ayrıca ülkelerde spora önem verildiği için tanınmış ve popüler kişilerdir. Ülkemizde birçok tanınmış teknik direktör vardır. Türk Milli Futbol takımına dünya üçüncülüğü kazandıran Şenol Güneş ve Yine Türk Milli Futbol Takımına Avrupa üçüncülüğü kazandıran Fatih Terim'i bunlara örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca bu iki önemli teknik direktör de daha önceki yaşamlarında futbolculuk yapmış kişilerdir. Ülkemizdeki teknik direktörlerin neredeyse tamamı daha önce uğraştığı spor alanında daha sonra teknik direktörlük görevi üstlenmişlerdir. Yine daha önce futbolculuk yapan Rıza Çalımbay, Ertuğrul Sağlam, Okan Buruk, Sergen yalçın gibi önemli isimler ülkemizde teknik direktörlük görevi üstlenmektedirler. Bu isimleri daha çok sıralayabiliriz.]]>
  Röveşata https://www.futbolterimleri.gen.tr/rovesata.html Thu, 06 Dec 2018 03:14:29 +0000 Röveşata, en fazla futbolda kullanılan bir terimdir. Bunun yanında topla oynanan diğer oyunlarla da kullanılır. Röveşata genel olarak havada ters parende atıldığı sırada tek ayakla topa vurmayı ifade eder. Özellikl Röveşata, en fazla futbolda kullanılan bir terimdir. Bunun yanında topla oynanan diğer oyunlarla da kullanılır. Röveşata genel olarak havada ters parende atıldığı sırada tek ayakla topa vurmayı ifade eder. Özellikle Güneydoğu Asya bölgesinde oynana ayak voleybolunda temel hareketlerden biridir. Bu hareketin ilk defa yapılması hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Röveşata kavramı dilimize İtalyancada aynı anlamda olan "rovesciata" kelimesinden geçmiştir.

  Röveşata hareketinin uygulanması

  Futbolda yapılan röveşata, oyunda pas atma, topun kaleden uzaklaştırılması ya da rakip kaleye şut çekilmesi şeklinde kullanılabilir. Futbol maçı sırasında röveşata hareketinin faydalı olacağı 2 durum vardır. Defansta oynayan oyuncunun yüzü kendi kalesine dönük olduğu zaman, topu rakip kaleye gönderme olanağı bulamadığında, röveşata hareketi yapılarak topun uzaklaştırılması mümkün olabilir. Bunun dışında futbolda forvet oyuncusunun rakip kaleye sırtı dönük olduğu halde, topu kaleye göndermek istediğinde röveşata hareketi yapılabilir.

  Röveşata

  Ancak röveşata hatalı yapıldığı takdirde, oyuncularda ciddi bir sakatlık olması kaçınılmazdır. Buna engel olmak amacıyla röveşata yapıldıktan sonra yere düşme sırasında oyuncunun kollarından destek alması gerekir. Ayrıca röveşata hareketini yapan oyuncunun topa ayak vurması sırasında, ayağı yüz hizasında olacağından başka oyuncuyu sakatlama olasılığı da vardır. Bu kadar zor bir hareket olmasına rağmen, futbol maçlarında oldukça dikkat çekici ve zevkli bir hareket olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle futbolcular röveşata hareketini yapabilmek için özel çalışmalar yapmaktadır. Futbol severlerin en fazla dikkatini çeken hareketlerin başında gelir.

  ]]>
  Taraftar https://www.futbolterimleri.gen.tr/taraftar.html Thu, 06 Dec 2018 20:15:30 +0000 Taraftar bir spor takımının tarafında olmak ona destek vermek anlamına gelmektedir ve spor müsabakalarının olmazsa olmazıdır. Aslında bütün spor dalları taraftarlar sayesinde düzenleniyor desek pekte yanlış olmaz. Çünkü tar Taraftar bir spor takımının tarafında olmak ona destek vermek anlamına gelmektedir ve spor müsabakalarının olmazsa olmazıdır. Aslında bütün spor dalları taraftarlar sayesinde düzenleniyor desek pekte yanlış olmaz. Çünkü taraftarın olmadığı bir yerde spor dalı düzenlemenin müsabaka yapmanın bir anlamı da olmaz. Taraftar yani seyirci olmazsa uyguladığınız sporu kime uygulayacaksınız kimin için uygulayacaksınız burası muammadır. 

  Ülkemizde özellikle futbol turnuvalarında taraftarlar 12. adam olarak bilinmektedir. Takımını ateşler ve kazanması için destekte bulunur. Taraftar ayrıca takımın kalkınması içinde önemli rol oynamaktadır. Maçlara gitmek için kulübünün bastırdığı biletleri alır ve kulübünün ürettiği lisanslı ürünleri forma, atkı gibi ürünleri alarak destekte bulunur. Böylelikle takımına maddi desteğini verir. Taraftarın olmadığı hiçbir spor alanı ilerleyemez ve yerinde sayar. Ülkemizde futbolun bu denli önemli yere sahip olmasının en büyük kaynağı taraftardır. Ülkemizde örneğin voleybol, hentbol gibi spor branşları pek ilerleme göstermemekte ve gelişememektedir. Bu durumun en büyük sebebi taraftarın olmamasıdır. 

  Amerika da ise spor branşlarında en başarılı nokta basketboldur. Çünkü Amerika vatandaşları en çok basketbol sporuna ilgi duymaktadır ve binlerce insan haftada iki gün bu müsabakalar için bilet alır para harcar ve izlemeye gider.
  Taraftar
  Günümüzde taraftarların spor branşlarına zarar verdiğini de görmekteyiz. Aşırı fanatikler bunlar holiganlar olarak da bilinmektedir. Müsabakalarda istenmeyen olaylar meydana getirir ve karşı takım taraftarına zarar verir hatta ve hatta sahaya girerek maçın gidişatına etki ettikleri de görülmektedir. Holiganizm yüzünden onlarca insan hayatını kaybetmiş ve spor cezaları gündeme gelmiştir. Kötü ve çirkin tezahüratlar yaparak takımlarına zarar vermiş birçok taraftar grupları bulunmaktadır. Günümüzde hala devam eden bu olaylara kesin bir çözüm getirilememiştir. Kulüplere verilen para cezaları,tribün kapatma cezaları taraftarın kulübüne vermiş olduğu zararların başında gelmektedir.

  Ülkemizde taraftarların çıkardığı olaylara son verilmek için yeni bir uygulama sistemi getirilmiştir. Bu uygulamanın adı E-bİlet olarak bilinmektedir. Henüz yeni bir uygulama olmasına rağmen bu olaylara kesin bir çözüm olup olmadığı tartışmaya açık bir durumdadır. E-bilet sisteminde taraftarlar biletlerini bütün kimlik bilgilerini vererek internet üzerinde belirli koltuk numarasını seçerek almaktadır.]]>
  Antrenör https://www.futbolterimleri.gen.tr/antrenor.html Fri, 07 Dec 2018 15:48:22 +0000 Antrenör, Gerekli olan bilgiyi bilim eşliğinde sporcunun başarısı için kullanan daha sonra bu bilgileri spor becerileri ve stratejiyle birlikte birleştiren ve farklı mizaçlara sahip olan insanlara uygulayan kişidir. Atlet yüzü Antrenör, Gerekli olan bilgiyi bilim eşliğinde sporcunun başarısı için kullanan daha sonra bu bilgileri spor becerileri ve stratejiyle birlikte birleştiren ve farklı mizaçlara sahip olan insanlara uygulayan kişidir. Atlet yüzücü boksör ve benzeri sporları ve spor takımlarının yapmış olduğu çalışmalarla yarışmalar yada karşılaşmalar hazırlayan kişilerdir. Antrenör aynı zamanda sporcuları yetiştiren kişi olarak tanımlanmaktadır. Antrenör sporun en önemli kişiliğidir. Antrenöre ne kadar kaynak sağlanırsa ve ne kadar iyi eğitirse, yetiştiriciliği sporcularda buna göre, spor performansında antrenörün eğitimi oldukça önemli olur.

  Antrenör Kişilik Özellikleri 

  Sporcunun yada takımın başarılı olmasında antrenörün kişiliği büyük önem taşımaktadır. Spor bilimine dayalı antrenmanlarla sporcuyu müsabakalara ve yarışmalara hazırlayıp, yönlendiren üstün mesleki niteliklere sahip bir antrenör sporcuyu sürekli olan ve bilinçli olarak elde edilen başarılara ulaştırır.

  Antrenörün temel bazı kişilik özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Spor Bilgisi: Antrenör konusunda bilgi ve yeniliye açık olmalıdır. Sporcunun antrenörün vermiş olduğu bilgiden emin olması gerekir. Antrenör ilgilendiği spor dalının kurallarını, tekniğini ve takdifinin gerekli olduğu bilgiye sahip olmak zorundadır.
  • İlgi Düzeyi: Sporculara aylım yapmadan yeterli ilgiyi göstermelidir. Sürekli bir şekilde ilerlemeleri ve gelişmeleri izlemeye açık olmalıdır.
  • Ayrılabilme Özelliği: Antrenör sporcularını yeteneklerine göre yetiştirmeli ayrıntılı olarak görebilmeli ve değerlendirmelidir.
  • Örnek Olma: Antrenör tutum ve özellikleriyle sporcuya örnek olmalıdır.
  • Olgunluk:  Antrenör, sporcularının kusurlarıyla ve zayıf yönleriyle alay konusu yapmadan yerinde ve yapıcı olarak düzeltme yoluna gitmeli, hoş görülü olmalıdır.
  • Değişebilirlik: Antrenörün gerek dünya görüsü, gerekse spor kültürü yeni bilgilere açık olmalıdır. Alanında en son gelişmeleri her an takip edebilmelidir.
  • Zeka: Bir antrenörün meraklı olan, yaratıcı olan fikirlere açık olan bir kişilikte olması gerekmektedir. Spor zekası, bilgi ve tecrübenin birikmesinin sonunda gelişir.
  • İnatçı ve ısrarlı olmak: Antrenör karşılaştığı zorluk ve hüsrana, yenilgi yaşanmasına rağmen cesaretini kırmaz. Başarıda ısrarcı olmaz. Bunların spor kariyerinde yaşanacak geçici bir deneyim olduğunun bilincinde olmalı.
  • Sabırlı Olmak: Kişisel veya grupsal gelişim uzun bir süre alır ve hatta cesaret kaybı oluşturan bir yavaşlıkta olmaktadır. Antrenör bunları bilmelidir gerçek dışında imkansız beklentiler içerisinde hayal kırıklığına uğratmadan kaçınmalıdır.
  • Kendini kontrol Edebilmeli: Antrenör özellikle müsabaka esnasında çok çabuk değişen hücumlarla kendine hakim olmalıdır. Çünkü antrenör stres içerisindeyse eğer bunu sporculara taşımaktadır ve sporcuların performanslarını etkilemektedir.
  • Organizasyon: İyi eğitilmiş bir antrenör zaman yönetiminde etkin olmalıdır ve sporcuyu istenilen amaçlar doğrultusunda organize edilir.
  • Mizah Duygusu: Antrenör sporcularıyla şaka yapabilen iyi bir iletişime sahip ve insancıl olabilir.
  • Dikkatli ve Çalışkan Olmak: Antrenör çalışma koşullarını bütün ihtiyaç ve taleplerine cevap verir.

  Antrenör

  Antrenör Müsabakaya Nasıl  Hazırlanır 

  Müsabaka belli kurallar dahilinde birden fazla ferdin yine birden fazla ferde karşı yaptığı zaman, ağırlık için, mesafe için, teknik beceri açısından ölçüler sonucunda belli olan sportif faaliyetlerdir. Müsabaka öncesi antrenör oyuncuya ve takıma oyun yada yarışma esnasında yol gösteren kişi olarak bilinir. Antrenmanların sonrasında ve müsabaka sonuçlarından sorumlu olan kişidir.

  Antrenör Tipleri

  • Aşırı Disiplinli Otoriter Antrenör Tipi: Genellikle]]> Trivela https://www.futbolterimleri.gen.tr/trivela.html Sat, 08 Dec 2018 10:03:48 +0000 Trivela ayağın dış kısmı ile gerçekleştirilen bir futbol hareketidir. Bu kelime Portekizce'de üç parmak anlamına gelen tres dedos kelimesinden türemiş bir kelime olmakla beraber bu hareketin Portekizli milli futbolcu ve Be Trivela ayağın dış kısmı ile gerçekleştirilen bir futbol hareketidir. Bu kelime Portekizce'de üç parmak anlamına gelen tres dedos kelimesinden türemiş bir kelime olmakla beraber bu hareketin Portekizli milli futbolcu ve Beşiktaş'ın ünlü oyuncularından Ricardo Quaresma ile özdeşleşmiş bir harekettir. Bu hareketi en iyi şekilde kullanan oyunculardan biri de Eski Alman milli futbolcusu Franz Beckenbauer'dir.

   Trivela
   UEFA'nın eğitim amacıyla bulundurduğu videolar arasında da Ouaresma'nın trivela eğitimi verdiği bir video bulunmaktadır. Bu vuruş gerçekleştirilirken şut gerçekleştirilecek olan ayağın çok güçlü olması gerekir. Bunun için de diğer ayağınıza sağlam basmanız ve şut gerçekleştireceğiniz ayağınızı sanki falsolu vuruş gerçekleştiriyormuş gibi biraz eğerek karşı takımın oyuncularını şaşırtarak şutunuzu gerçekleştirmeniz söz konusu olacaktır. 
   ]]>
   Ofsayt https://www.futbolterimleri.gen.tr/ofsayt.html Sat, 08 Dec 2018 10:23:59 +0000 Ofsayt, Futbolda çok önemli kurallardan biri olan ve birçok zaman atılan mükemmel gollerin sayılmamasına neden olan ofsayt, birçok kişi tarafından, özellikle de bayanlar tarafından pek bilinmeyen bir durumdur. Birçok Ofsayt, Futbolda çok önemli kurallardan biri olan ve birçok zaman atılan mükemmel gollerin sayılmamasına neden olan ofsayt, birçok kişi tarafından, özellikle de bayanlar tarafından pek bilinmeyen bir durumdur. Birçok kişi tarafından merak konusu olan bu kural aslında futbolun en adil bir şekilde oynanması için çok önemli ve çok gerekli bir kuraldır.Genel olarak ofsaytın anlamı fifa genel sekreterliği tarafından şu şekilde açıklanmıştır; Futbol maçı sırasında herhangi bir oyuncunun vücudundan herhangi bir bölgesinin karşı takımın kale çizgisine toptan ya da sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın olması anlamına gelmektedir. Aslında bu anlamı tam olarak bildikten sonra ofsayt kuralını kişiler az da olsa bizlere anlatabilmektedir. Ofsayt kuralında yine birçok kişi tarafından tam olarak bilinmeyen son adam tabiri bulunmaktadır. Son adam tabiri ise, topun oyuncunun ayağından çıktığı andan itibaren ofsayt anında top, kaleye sondan ikinci oyuncudan daha yakında ise bu tabir söylenmektedir. Yani ofsayt kuralında son adam tabiri bu durum için geçerli olmaktadır. Günümüzde bu şekilde gerçekleşen ofsayt durumları birçok zaman özellikle milli maçlarda ya da derbi maçlarında çok büyük tartışmalara neden olmaktadır. Birçok zaman hakemin vermiş olduğu ofsayt kararına karşı çıkan taraftarlar ve oyuncular arasında çıkan tartışmalar en büyük gerginlik nedenidir. Son olarak belirtmek isterim ki ofsayt pozisyonu sonrasında görülen kural ihlali cezası direk olarak karşı takımın oyuncusuna serbest vuruş hakkı kazandıracaktır. Bu nedenle ofsayt pozisyonu takım için son derece olumsuz bir durumdur.

  Birçok kişi tarafından ofsayt pozisyonu bir kural ihlali gibi görülse de aslında bu durum resmi olarak bir ihlal değildir. Bu ifade çoğu zaman oldukça yanlış kullanılmaktadır. Bazen insanlar tarafından ofsayt durumları çok yanlış bir şekilde anlaşılmaktadır. Öyle ki bazı kalıplaşmış hareketler kişiler tarafından bir ofsayt gibi değerlendirilmektedir. Bu hareketler ise;
  • Takımın oyuncuları kendi sahasında ise bu durumda bu takımın ofsayt kuralını çiğnemesi imkansızdır. Çünkü bir futbol maçında takım kendi sahasında ise bu takımda ofsayt durumu gerçekleşmez. 
  • Sondan ikinci rakip oyuncu olarak değerlendirilen oyuncu ile karşı takımın oyuncusu aynı hizada ise bu durumda da ofsayt olma ihtimali yoktur. Bu durumda ofsayt kuralının çiğnenmesi için oyuncunun karşı takımın oyuncusunu vücudunun herhangi bir organı ile geçmesi gerekmektedir. 
  • Bir diğer ofsayt sanılan durum ise tabi ki oyuncunun kale ile arasında herhangi bir oyuncu bulunmamasına rağmen bu oyuncu topun arkasında ise taraftarlar bu durumu ofsayt sanarak maç sırasında gerginliklerin çıkmasına neden olmaktadırlar. Bu durumlarda ofsaytın kurallarının daha iyi bilinmesi sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır. 
  İşte bu durumlar genellikle insanlar tarafından ofsayt sanıldığı için kişilerin hakemlere kızması ve futbol maçı sırasında arbedeler çıkması gibi birçok olumsuz durum meydana gelmektedir. Öyle ki bu durumda taraftarların ofsayt kurallarını daha iyi bilmeleri gerekmektedir. Birde yine öneli bilgiler olan ve herkes tarafından bilinmesi gereken bazı durumlar vardır ki bu durumlarda kesinlikle ofsayt gerçekleşmez.
  Ofsayt
  • Birçok zaman insanların ofsayt sanmasına neden olan taç atışlarının asıl gerçeği tabi ki ofsayt gerçekleşmemesidir. Yani futbol maçı sırasında topun saha dışına çıkması nedeni ile meydana gelen taç atışları sırasında ofsayt gerçekleşmez. Bu nedenle atılan goller kabul edilir ve maç devam eder.
  • Bir diğer durum ,ise köşe vuruşlarıdır. Topun oyuncuya çarparak kendi sahasından dışarı çıkması durumu ile meydana gelen aut durumların da kullanılan köşe vuruşlarında meydana gelen ofsayt pozisyonları geçerli değildir. Bu durumda futbol maçı hızlı bir şekilde devam etmektedir. 
  • Son olarak ofsaytın geçerli olmadığı durum ise tabi ki kale vuruşlarıdır. Bu durumlarda]]> Hat Trick https://www.futbolterimleri.gen.tr/hat-trick.html Sun, 09 Dec 2018 04:59:37 +0000 Hat trick üst üste üç kez hedeflenmiş olan başarıyı göstermiş olan sporcunun performansı olarak tanımlanmaktadır. Ancak günümüzde bu başarının peş peşe olmasına bakılmaksızın da aynı başarıyı gösteren oyuncular i Hat trick üst üste üç kez hedeflenmiş olan başarıyı göstermiş olan sporcunun performansı olarak tanımlanmaktadır. Ancak günümüzde bu başarının peş peşe olmasına bakılmaksızın da aynı başarıyı gösteren oyuncular için bu ifade kullanılmaktadır. İlk dönemlerde İngiltere'de futbolda aynı maçta üç kez üst üste gol atılması hat-trick olarak kabul edilirken daha sonra dünyada yaygın hale gelerek bir maçta üç gol atılması bu isimle anılmaya başlanmıştır.

   Hat Trick
   Etimolojik olarak bakıldığı zaman Viktorya dönemine kadar giden het trick kelimesi bu dönemde sihirbazların şapkalarından üç tavşanı çıkarması ile türemiş ve ilk kez kriket sporcuları için kullanılmış olan bir kelimedir. Bu terim ilk kez HH Stephenson isimli sporcu için 1858 yılında kullanıldığı görülmektedir. Yazılı olarak ise ilk kez 1878 yılında kullanılmıştır.
   ]]>
   Gol https://www.futbolterimleri.gen.tr/gol.html Sun, 09 Dec 2018 12:14:25 +0000 Gol, Buz hokeyi, hokey, hentbol ve futbol gibi spor oyunlarında kale çizgisini geçen topun kazandırdığı sayıdır. İngilizceden Türkçeye giren bir kelime olarak "goal"in Türkçedeki karşılığı olan bu kelime amaç, hedef ve ide Gol, Buz hokeyi, hokey, hentbol ve futbol gibi spor oyunlarında kale çizgisini geçen topun kazandırdığı sayıdır. İngilizceden Türkçeye giren bir kelime olarak "goal"in Türkçedeki karşılığı olan bu kelime amaç, hedef ve ideal gibi anlamları da taşımaktadır. Türkçede ise sadece spor müsabakalarında kale çizgisini geçen top ile elde edilen sayı olarak kullanılmaktadır. Ancak mecazi anlamlarda da karşısındaki kişiye karşı bir sayı öne geçmek anlamında da kullanıldığı görülmektedir. Spor oyunlarına bakacak olduğumuz zaman şu şekillerde kullanıldığını görebiliyoruz:

   Futbolda gol: Sahada bulunan iki takım kalesinden birinden 7,32 metrelik kale çizgisini topun geçmesi karşı takıma gol kazandırır. Yani kendi takımınızın oyuncusu da kendi takımınızın kalesine yanlışlıkla gol atarsa bu durum karşı takıma gol kazandırmaktadır. Ancak golü atan takımın öncesinde ofsayt, faul ya da elle müdahale edilmesi gibi bir kural ihlalini gerçekleştirmemiş olması gerekmektedir.

   Gol
   Buz hokeyinde gol: Kıvrık uçlu tahta ya da alaşımdan yapılmış olan bir sopa kullanılarak pak adı verilen diskin rakip takımın kalesine doğru sürülmesi ve sokulması ile takım hanesine bir gol yazılmaktadır. Oyun sırasında hokey oyuncusunun yanlışlıkla kendi kalesine de pası sokması karşı takıma gol verecektir.

   Hentbolda gol: İçten içe üç metre genişliğindeki ve 2 metre yüksekliğindeki kalelerden elle atılan topun geçirilmesi gol olarak kabul edilmektedir.
   ]]>
   Ceza Sahası https://www.futbolterimleri.gen.tr/ceza-sahasi.html Sun, 09 Dec 2018 19:11:23 +0000 Ceza sahası oyun alanının her iki ucunda aşağıda dile getirildiği benzeri belirlenir. Kale direklerinin iç kenarlarından 16,5 m  ( 18 yard ) uzaklıkta kale çizgisine yüksek iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içerisine Ceza sahası oyun alanının her iki ucunda aşağıda dile getirildiği benzeri belirlenir. Kale direklerinin iç kenarlarından 16,5 m  ( 18 yard ) uzaklıkta kale çizgisine yüksek iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içerisine doğru 16,5 m ( 18 yard )  yüksek uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan hüküm alanıdır. Her bir hüküm alanı içerisinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 11 m ( 12 yard ) mesafede bir penaltı noktası işaretlenir. Hüküm alanı dışına merkezi penaltı noktası meydana iştirak eden 9,16 m ( 10 yard ) yarıçaplı bir daire yayı çizilir.  
   
  Futbol sahası dikdörtgen biçimindedir. Sahanın eni 45 ile 90 metre içinde, boyu 90 ile 120 metre içinde olmalıdır. Uluslararası standartlarda yapılmış olan statlarda ise bu ebatlar en biçimde 64 ile 75 metre içinde, boy biçimde da 105 metre ile 120 metre içinde olmaktadır. Oyunun oynandığı saha. ortasından çizgi kullanılarak 2 kısıma ayrılır. Sahanın tam orta noktasında oyunun başladığı ve çapı 9 metre 15 santimetredir. Her iki meydanda da sahanın nihayetinde yer alan kalelerin miktarı,  7 metre 32 santimetre en ve 2 metre 44 cm de boyunda şeklindedir. Sahanın 2 kısmında 2 kalenin önünde ise hüküm alanı çizilir. Bu hüküm alanı çizgisinin kaleye uzaklığı 16, 5 metredir. Hüküm alanının içerisinde altı pas denilen ve kale vuruşlarının kullanıldığı bir alan bulunur. Bu alan da kaleye 5,5 m mesafededir. Hüküm sahası içerisinde yer alan penaltı noktası kale çizgisine 11 metre mesafededir, penaltı atışı yapılacaksa bu nokta üzerinden yapılır. Hüküm alanının haricinde, kaleye tam cepheden bakan kısımda 1/2 bir yay çizilir, bu yayın her bir köşesinin penaltı noktasına uzaklığı 9 metre 15 santimetredir. Futbol oynanan sahanın köşelerine, oyun sahasını çevrelediğini belirleyen 1 metre yarı çaplı çeyrek daire biçimde yay çizilir. Köşeye isabet iştirak eden bu dairenin ortasına da bayrak dikilir. Futbolda çok fazla sözcük ve terim kullanılmaktadır. Sebep oyun içerisinde oyuncuların birbirlerine seslenmesi, sebep hakemin hükümleri, gerekse de maçı izleyenlerin birçok kez kullandıkları bu kelimeler ve terimler, futbol kurallarının kısaltılmış ve özetlenmiş anlamıdır.  

  Ceza Sahası
  Gol:  İki takımdan birinin diğerinin korumakta olduğu kaleye, topu belirlenmiş kurallar çerçevesinde sokmasıdır.  

  Faul: Oyuncunun rakibine kural dışı davranış yapması sonucu hakemin verdiği karardır.  

  Ofsayt: Oyuncu, rakip kaleye toptan ve rakibin sondan 2. oyuncusundan daha uzak olmayan ise ofsayt pozisyonundadır 

  Aut: Rakip kaleye atılan topun, kalenin üzerinden ya da yan kısmından çizginin dış tarafına çıkmasıdır.

  Korner: Rakip kaleye atılan topun, rakibe çarparak, kalenin üzerinden ya da yanından çizginin dışına çıkmasıdır.  

  Taç: Topun rastgele bir oyuncu aracılığıyla futbol alanını çevreleyen çizgilerin saha eni boyunca oyun alanı dışına çıkmasıdır.  

  Penaltı: Hüküm sahası içerisinde rakibe yapılmış olan faulün cezalandırılmasıdır. Kaleye 11 metre mesafede yer alan penaltı noktasından kaleye doğru yapılmış olan, tek oyuncunun yaptığı vuruştur.  

  Frikik: Rakibe yapılmış olan faul sonrası rakip hüküm sahasına uzak olmayan noktadan yapılmış olan direkt vuruştur.  

  Şut: Oyuncunun rakip kaleye topu direkt biçimde göndermesidir.  

  Kırmızı Kart: Oyuncunun rakibe ya da hakeme kural dışı tutumu sonucu, ihlal tekrarı ya da disiplinsiz davranması nedeniyle hakem aracılığıyla gösterilen kartla oyun dışı kalmasıdır.  
  ]]>
  Şut https://www.futbolterimleri.gen.tr/sut.html Mon, 10 Dec 2018 09:05:54 +0000 Şut futbol müsabakası sırasında bir oyuncunun topu kaleye sokmak amacıyla ayağı ile yapmış olduğu sert ve hızlı vuruşa verilen addır. Futboldaki en önemli becerilerden biri olarak karşımıza çıkan bu vuruş futbolda Şut futbol müsabakası sırasında bir oyuncunun topu kaleye sokmak amacıyla ayağı ile yapmış olduğu sert ve hızlı vuruşa verilen addır. Futboldaki en önemli becerilerden biri olarak karşımıza çıkan bu vuruş futbolda kazanmak için gereken golü atabilmeniz için gereken bir beceridir. Özellikle isabetli şut atılması amaca ulaşabilmek için büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda özellikle korner atışları ile kalecinin beklemediği yerlerden isabetli ve sert atıldığı zaman bu vuruş gole ulaşmaya olanak sağlamaktadır.

  Şut
  Futbolda isabetli şut atılması kadar bu vuruşların sert olması da büyük bir önem taşımaktadır. İsabetli bir atış gerçekleştirseniz de atışınız sert olmadığı sürece kaleci tarafından ya da karşı takımının herhangi bir futbolcusu tarafından kolaylıkla engellenebilmesi mümkündür. Aynı şekilde sert bir atış gerçekleştirseniz bile isabetli atılmadığı sürece bir faydası olmayacaktır. İyi bir atıcı olabilmek için hem sert hem de isabetli şut atılması gerekmektedir.
  ]]>
  Gol Kralı https://www.futbolterimleri.gen.tr/gol-krali.html Mon, 10 Dec 2018 21:54:02 +0000 Gol Kralı, Gol kralı, anlam olarak futbol sporunda gerçekleştirilen her hangi bir turnuva da en fazla gol atan kişiye verilen unvandır. Bu turnuvalar genel olarak uzun bir süreçlerde ve bir çok defa en az iki takımın ve bir çok tak Gol Kralı, Gol kralı, anlam olarak futbol sporunda gerçekleştirilen her hangi bir turnuva da en fazla gol atan kişiye verilen unvandır. Bu turnuvalar genel olarak uzun bir süreçlerde ve bir çok defa en az iki takımın ve bir çok takımın oluşturduğu gruplarda karşılıklı olarak mücadele etmeleriyle sürer ve son olarak en iyi takım olabilmek ve turnuvanın sonucunda en iyi takımı ödüllendirmek için yapılır. Ülkemizde futbola olan sempatiden dolayı bir çok kesim tarafından bu turnuvalar takip edilmektedir. Ve gruplar halinde ligler oluşarak bir çok ligler mevcuttur. Ayrıca bunun yanında tüm liglerin hep beraber oluşturdukları bir turnuva da süper kupadır. Bundan dolayı bu guruplarda gol kralı olan bir çok değerli futbolcular tarihe adlarını altın harflerle yazdırmışlardır. Futbol şu anda spor olmakla birlikte küresel sermayede oldukça büyük ekonomiye sahip bir spor dalıdır. Bundan dolayı, gol kralı olanlara yani her hangi bir ligde en çok gol atan futbolculara simgesel olarak altın ayakkabılar verilmektedir. Dünya genelinde sadece ülkelere ait liglerle futbol alanları kısıtlanmamıştır. Büyük ekonomiye sahip olmasından dolayı Avrupa şampiyonlar kupası, uluslar arası Avrupa kupası ve Asya şampiyonlar kupası gibi turnuvalar gerçekleştirilerek tüm dünya genelinde kıtalar arası birleştirici olan dünya kupası turnuvaları gerçekleştirilerek dünya üzerinde oldukça önemli bir spor dalıdır. Bundan dolayı, her turnuvalar sonlandırılıncaya kadar en çok gol atan futbolculara gol kralı unvanı verilmektedir. Bizde sizler için isimlerini tarihe altın harflerle yazdıran gol krallarını sizinle paylaşacak olursak;

  Türkiye Süper Lig Gol Kralı; Türkiye süper lig gol kralları arasına bir çok isimler girmiştir. Fakat bazı isimlerin bir lig boyunca attığı gol sayısına ulaşmak ve kırdığı rekorları geçmek günümüzde pek kolay gibi görünmüyor. Türkiye süper lig gol krallığında bir ligde en fazla gol atan isim Tanju Çolak 'tır. Ayrıca Tanju Çolak 1987-1988 süper lig sezonunda toplamda 39 gol atarak şu anda bir ligde en fazla gol atan isimdir. Ayrıca Avrupa liglerinde sıralama o dönemler de bir çok liglerle kıyaslama yapılarak Avrupa da da en fazla gol atan isim olarak altın ayakkabı ödülünü almıştır. Tanju Çolak diğer gol kralları arasında bir diğer ayrıcalığı ise gol kralı olduğu sezonlar da farklı takım formaları altında ayrı ayrı gol kralı olma unvanına sahip tek futbolcudur. Bunun yanında süper ligde en çok gol kralı unvanı alan ve taçsız kral lakabı ile anılan Metin Oktay 'dır. Metin Oktay, gol kralı unvanını kariyeri boyunca toplamda 6. kez almıştır. İkinci sırada en çok gol kralı olan futbolcu ise 5 kez gol kralı olan Tanju Çolak yerini korumaktadır. Ardından 3. sırayı ise Hakan Şükür, Aykut Kocaman ve Cemil Turan kariyerleri boyunca toplamda 3 kez gol kralı olarak paylaşmaktadırlar.

  Gol Kralı
  Avrupa Şampiyonlar Ligi Gol Kralı; Avrupa şampiyonlar ligi gol kralı, bilindiği üzere Avrupa şampiyonlar ligi her futbolcunun hayalleri arasında zirvede yer almaktadır. Oldukça zorlu bir lig olan Avrupa şampiyonlar ligi, bir çok efsane futbolcuların ve takımların takıldığı turnuvadır. Ülke olarak başarılı olan ülkelerin şampiyon olan takımların kendini ispatladığı bir alandır. Temel mantığı kendi ülkesinin takımı şampiyon olmakla birlikte dünyada da en iyisi olma peşindedirler. Bundan dolayı Avrupa şampiyonlar liginde gol kralı olma oldukça önemlidir. Dünya genelinde ilk Avrupa şampiyonlar liginde gol kralı olan futbolcu Yugosla Milos Milutinovic 'tir. Tüm zamanların en fazla gol kralı olan futbolcusu Lionel Messi 'dir. Lionel Messi kariyeri boyunca 5 defa Avrupa şampiyonlar ligi gol krallığı unvanın sahibi olmuştur. Ayrıca tüm Avrupa şampiyonlar liginde toplamda atılan gol sayısı rekoru Cristiano Ronaldo 'nun atmış olduğu 117 golle ilk sırayı yer almaktadır. 
  ]]>