Ofsayt Nedir ve Nasıl Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ofsayt Nedir ve Nasıl Olur?

Ofsayt, Futbolda çok önemli kurallardan biri olan ve birçok zaman atılan mükemmel gollerin sayılmamasına neden olan ofsayt, birçok kişi tarafından, özellikle de bayanlar tarafından pek bilinmeyen bir durumdur. Birçok kişi tarafından merak konusu olan bu kural aslında futbolun en adil bir şekilde oynanması için çok önemli ve çok gerekli bir kuraldır. Genel olarak ofsaytın anlamı fifa genel sekreterliği tarafından şu şekilde açıklanmıştır; Futbol maçı sırasında herhangi bir oyuncunun vücudundan herhangi bir bölgesinin karşı takımın kale çizgisine toptan ya da sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın olması anlamına gelmektedir. Aslında bu anlamı tam olarak bildikten sonra ofsayt kuralını kişiler az da olsa bizlere anlatabilmektedir. Ofsayt kuralında yine birçok kişi tarafından tam olarak bilinmeyen son adam tabiri bulunmaktadır. Son adam tabiri ise topun oyuncunun ayağından çıktığı andan itibaren ofsayt anında top, kaleye sondan ikinci oyuncudan daha yakında ise bu tabir söylenmektedir. Yani ofsayt kuralında son adam tabiri bu durum için geçerli olmaktadır. Günümüzde bu şekilde gerçekleşen ofsayt durumları birçok zaman özellikle milli maçlarda ya da derbi maçlarında çok büyük tartışmalara neden olmaktadır. Birçok zaman hakemin vermiş olduğu ofsayt kararına karşı çıkan taraftarlar ve oyuncular arasında çıkan tartışmalar en büyük gerginlik nedenidir. Son olarak belirtmek isterim ki ofsayt pozisyonu sonrasında görülen kural ihlali cezası direk olarak karşı takımın oyuncusuna serbest vuruş hakkı kazandıracaktır. Bu nedenle ofsayt pozisyonu takım için son derece olumsuz bir durumdur.

Birçok kişi tarafından ofsayt pozisyonu bir kural ihlali gibi görülse de aslında bu durum resmi olarak bir ihlal değildir. Bu ifade çoğu zaman oldukça yanlış kullanılmaktadır. Bazen insanlar tarafından ofsayt durumları çok yanlış bir şekilde anlaşılmaktadır. Öyle ki bazı kalıplaşmış hareketler kişiler tarafından bir ofsayt gibi değerlendirilmektedir. Bu hareketler ise;
  • Takımın oyuncuları kendi sahasında ise bu durumda bu takımın ofsayt kuralını çiğnemesi imkânsızdır. Çünkü bir futbol maçında takım kendi sahasında ise bu takımda ofsayt durumu gerçekleşmez.
  • Sondan ikinci rakip oyuncu olarak değerlendirilen oyuncu ile karşı takımın oyuncusu aynı hizada ise bu durumda da ofsayt olma ihtimali yoktur. Bu durumda ofsayt kuralının çiğnenmesi için oyuncunun karşı takımın oyuncusunu vücudunun herhangi bir organı ile geçmesi gerekmektedir.
  • Bir diğer ofsayt sanılan durum ise tabi ki oyuncunun kale ile arasında herhangi bir oyuncu bulunmamasına rağmen bu oyuncu topun arkasında ise taraftarlar bu durumu ofsayt sanarak maç sırasında gerginliklerin çıkmasına neden olmaktadırlar. Bu durumlarda ofsaytın kurallarının daha iyi bilinmesi sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır.
İşte bu durumlar genellikle insanlar tarafından ofsayt sanıldığı için kişilerin hakemlere kızması ve futbol maçı sırasında arbedeler çıkması gibi birçok olumsuz durum meydana gelmektedir. Öyle ki bu durumda taraftarların ofsayt kurallarını daha iyi bilmeleri gerekmektedir. Bir de yine öneli bilgiler olan ve herkes tarafından bilinmesi gereken bazı durumlar vardır ki bu durumlarda kesinlikle ofsayt gerçekleşmez.
  • Birçok zaman insanların ofsayt sanmasına neden olan taç atışlarının asıl gerçeği tabi ki ofsayt gerçekleşmemesidir. Yani futbol maçı sırasında topun saha dışına çıkması nedeni ile meydana gelen taç atışları sırasında ofsayt gerçekleşmez. Bu nedenle atılan goller kabul edilir ve maç devam eder.
  • Bir diğer durum, ise köşe vuruşlarıdır. Topun oyuncuya çarparak kendi sahasından dışarı çıkması durumu ile meydana gelen aut durumların da kullanılan köşe vuruşlarında meydana gelen ofsayt pozisyonları geçerli değildir. Bu durumda futbol maçı hızlı bir şekilde devam etmektedir.
  • Son olarak ofsaytın geçerli olmadığı durum ise tabi ki kale vuruşlarıdır. Bu durumlarda ofsayt pozisyonu tekrar geçerli sayılmamaktadır.

Ofsayt Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hazırlık Maçı Nedir?

Hazırlık Maçı Nedir?

Şut Nedir?

Şut Nedir?

Popüler İçerikler

Menajer Görevleri

Menajer Görevleri

Editörün Seçtiği

Jübile Maçı Nedir?

Jübile Maçı Nedir?

İlginizi Çekebilir

Forma Çeşitleri

Forma Çeşitleri

Gol Çeşitleri

Gol Çeşitleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Süper Gol Türleri ve Çeşitleri

Süper Gol Türleri ve Çeşitleri

Gol Kralı Nedir?

Gol Kralı Nedir?

Ofsayt Nedir ve Nasıl Olur?

Ofsayt Nedir ve Nasıl Olur?

Auttan Gol Olurmu?

Auttan Gol Olurmu?

Oyun Kurucu Görevleri

Oyun Kurucu Görevleri

Güncel

Trivela Nedir?

Trivela Nedir?

Güncel

Ceza Sahası Nedir ve Neresidir?

Ceza Sahası Nedir ve Neresidir?

Güncel

Krampon Özellikleri

Krampon Özellikleri

Derbi Nedir?

Derbi Nedir?

Kaptan Nedir? ve Görevleri

Kaptan Nedir? ve Görevleri

Verkaç Taktiği

Verkaç Taktiği

Asist Nedir?

Asist Nedir?

Röveşata Nedir? ve Uygulaması

Röveşata Nedir? ve Uygulaması

Degajdan Gol Olurmu?

Degajdan Gol Olurmu?

Pas ve Pas Çeşitleri

Pas ve Pas Çeşitleri

Kale ve Kaleci

Kale ve Kaleci

Hat Trick Nedir?

Hat Trick Nedir?